ASO ile Çekya Arasında Nükleer İşbirliği

   2022-10-20

Ankara Sanayi Odası ile Çek Enerji Sanayii Birliği CPIA arasındaki nükleer enerji alanındaki işbirliği anlaşmasının alanları genişletilerek 3 yıllığına yenilendi.  

TOBB konferans salonunda düzenlenen Türkiye-Çekya İş Forumu’nun ardından gerçekleşen imza törenine, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Çekya Sanayi ve Ticaret Bakanı Jozef Sikela, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Çek Ticaret Odası Başkanı Vladimir Dlouhy, ASO NÜKSAK üyeleri ile iki ülkede faaliyet gösteren sanayiciler katıldı.

Ankara Sanayi Odası ile Çek Enerji Sanayii Birliği CPIA arasındaki işbirliği anlaşması Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Çekya Sanayi ve Ticaret Bakanı Jozef Sikela, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve Çek Ticaret Odası Başkanı Vladimir Dlouhy şahitliğinde ASO Başkanı Nurettin Özdebir ve Çek Enerji Sanayii Birliği Başkanı Milan Simonovsky tarafından imzalandı.

Anlaşmaya göre; 
Akkuyu Nükleer Güç Santrali’ndeki inşaat projelerine katılımda karşılıklı potansiyel iş birliği yapılacak. Türkiye'deki 4. nesil Nükleer Güç Santrali geliştirme ve tasarım çalışmalarına ilişkin Ar-Ge alanında iş birlikleri gerçekleştirilecek. ASO ve CPIA üyeleri tarafından üretim ve nakliye ve hammaddelerin satın alımlarında tarafların birbirlerini desteklemesine yönelik olarak satın alma faaliyetlerinde iş birliği olanakları gerçekleştirilecek.

Anlaşmaya ilişkin bir değerlendirmede bulunan ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Türkiye’nin nükleer alandaki etkinliğinin her geçen gün arttığına dikkat çekti. ASO olarak bu alanda öncülük yapmaktan büyük bir mutluluk duyduklarını belirten Özdebir, “Nüksak nükleer enerji kümemizle birlikte önemli mesafeler katettik. Birçok firmamız bu alanda tedarikçi oldu. En önemlisi de firmalarımız bu alanda üretim yapabilecek kapasiteye sahip olduklarını gördüler. Şimdi bu birikimlerimizi 4. Nesil kendi nükleer reaktörümüzü yapma konusunda kullanacağız. Çok önemli adımlar attık. Kısa bir süre sonra bunun sonuçlarını göreceğimize inanıyorum” dedi.

Özdebir bu tip işbirliklerini birçok ülke ile yaptıklarını ve bunun yerli sanayicimize çok önemli birikimler sağladığına da dikkat çekerek, başka ülke deneyimlerinden her zaman yararlanmayı istediklerini sözlerine ekledi.
 


ONLINE HİZMETLER