ASO Hatay’da 1500 Kişilik Yaşam Merkezi Kuruyor

   2023-02-13

ASO'nun deprem bölgesinde kuracağı yaşam merkezi için çalışmalar sürüyor...

Ankara Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Seyit Ardıç öncülüğünde, Oda bünyesindeki 40 meslek komitesi başkanının koordinasyonuyla deprem bölgesinde belirlenecek bir alanda "Konteyner Yaşam Merkezi" kurulması için çalışmalara başlandı.
Deprem bölgesindeki olumsuz hava koşullarının da etkisiyle geceyi dışarıda geçirmek iyice zorlaşırken, ASO, depremzedeler için tam donanımlı yaşam merkezi kurulması için kampanya başlattı.

ASO 2. Organize Sanayi Bölgesi'nde yer alan bir firma tarafından üretilecek konteynerler, aynı bölgedeki tır parkındaki araçlara yüklenerek deprem bölgesine ulaştırılacak.

- Temel İhtiyaçlara Cevap Verecek

Her biri 21 metrekarelik konteynerlerin içerisinde 2 oda, 4 yatak, mutfak eyvesi ve gereçleri, duş, klozet, lavabo, banyo ve ısıtıcı yer alacak.
Yemekhane, çocuklar için oyun parkı, eğitim ve bakım merkezi gibi sosyal bileşenlerin de bulunacağı, 300 konteynerlik yaşam merkezinde elektrik, su, internet ağı gibi hizmetler de sunulacak.
Üretimi tamamlanarak ASO 2. OSB'de bulunan sahaya getirilmesine başlanan konteynerlerin içindeki malzemeler, o alanda üretim yapan ASO üyesi iş insanlarının firmalarınca tedarik ediliyor.

-“Altyapı çalışmaları bittikten sonra merkezi kuracağız"

ASO Başkanı Seyit Ardıç, konuyla ilgili değerlendirmesinde, ilk deprem gerçekleştikten hemen sonra ilgili bakanlarla ve TOBB ile temasa geçerek ASO olarak ne yapabilecekleri konusuna yoğunlaştıklarını söyledi.

Deprem sonrasında bölgeye gıda ve giyecek gibi yardımların ülke genelinde yapılacağını öngördüklerinden konteyner yaşam merkezi kurmak gibi daha kalıcı çözümlere yöneldiklerini dile getiren Ardıç, "Kuracağımız yaşam merkezindeki konteynerlerin içinde kettledan su ısıtıcısına, tuvalet, duş, yatak nevresim takımına kadar içinde her şey olacak. Şu ana kadar 300 adet konteyner bağışı var. Hatay Belediyesinin gösterdiği alana konteyner kenti kuracağız. İlk etapta yaşam merkezinin alt yapısını hazırlayacağız, altyapı çalışmaları bittikten sonra merkezi kuracağız" dedi.

Ardıç, depremde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara da geçmiş olsun dileğinde bulundu.
 


ONLINE HİZMETLER