ASO Hacettepe Meslek Yüksek Okulu Öğrencileri Diplomalarını Aldı

   2022-06-27

ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Hacettepe Üniversitesi ASO 1. OSB Meslek Yüksek Okulu ve Başkent OSB Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu 2021-2022 mezuniyet törenine katılarak bir konuşma yaptı. 

Hacettepe Üniversitesi konferans salonunda gerçekleşen törene Özdebir’in yanısıra Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Cahit Güran, ASO 1. OSB ve Başkent OSB MYO Müdürü Prof. Dr. Adil Binal, Rektör Yardımcıları, öğrenciler ve veliler katıldı. 

Mezuniyet töreninde öğrencilere seslenen ASO Başkanı Nurettin Özdebir,   pandemi ve kapanmaların yaşandığı, zorluklarla dolu bir dönemde eğitim sürecinden geçtiklerini hatırlatarak “Bugün hayatınızdaki önemli kilometre taşlarından bir tanesini de atlatmış bulunuyorsunuz. Gözlerinizdeki pırıltıda,  davranışlarınızda bu sevinci, bu mutluluğu izlemek beni ayrıca mutlu etti” dedi. 

Bu zor süreçte ülke ekonomisini sanayinin sırtladığını ifade eden Özdebir, “Enerji kaynakları bakımından kıt ama dünyanın en güzel, en stratejik ve en zor coğrafyasında yaşıyoruz. Bu coğrafyada var olabilmek için döviz açığı dediğimiz veya cari açık dediğimiz bu açıktan kurtulmamız lazım. Bunun için de daha çok üretmemiz, daha çok ihracat yapmamız, daha çok teknolojik ve ileri teknolojili ürünler ihraç ediyor olabilmemiz lazım. İşte o zaman ülkemiz gerçek anlamda bağımsızlığını kazanmış olacak. Bu bağımsızlığı kazanabilmek için de hep beraber üretiyor olabilmemiz lazım” dedi. 

21’inci yüzyılda birçok paradigmanın yıkıldığını ve yeniden bir dünya düzeninin kurulduğunu vurgulayan Özdebir sözlerine şöyle devam etti: ”Önümüzdeki yıllarda gerek teknolojide gerekse yaşantımızda birçok şeyin hızla değişeceği, teknolojinin çok hızlı üretildiği ve aynı zamanda tüketildiği bir süreç yaşıyoruz. Bu süreçte artık diplomalar değil, hangi okuldan mezun olduğunuz değil sizi hayatta başarıya taşıyacak olan ne bildiğiniz değil, bildiklerinizle ne yapabildiğiniz yani beceriler önümüzdeki süreç içerisinde çok daha değerli ve çok daha kıymetli hâle gelecek. Artık bilgiye ulaşmak son derece kolay. Cebimizde taşımış olduğumuz cep telefonları dünyanın en büyük kütüphaneleri kadar geniş bilgiye sahip. Bunu seçip, kullanıp, o kullandığınız bilgiyle bir şeyler yaratabiliyorsanız, bir şeyler yapabiliyorsanız o zaman değerlisiniz, o zaman diğer arkadaşlarınızdan, akranlarınızdan fark yaratacaksınız. Bu fark o kadar önemli bir fark ki, siz şu anda sadece Ankara’daki üniversitelerden mezun olanlarla değil, sizin yaşınızdaki bütün dünyadaki akranlarınızla yarışıyorsunuz. Bunu sakın unutmayın. Eğer biz bu yarışta hem ülke olarak sizlerin katkısıyla da fert fert başarılı olursak işte o zaman ülkemiz gerçek bağımsızlığa sizlerin sayesinde kavuşmuş olacak” ifadelerini kullandı. 
 


ONLINE HİZMETLER