ASO Güvenli Hizmet Belgesi Aldı

   2020-10-20

Ankara Sanayi Odası, Türk Standardları Enstitüsü (TSE ) denetimlerinden başarıyla geçerek "TSE Covid-19 Güvenli Hizmet Belgesi" almaya hak kazandı.

ASO’da düzenlenen belge törenine TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin, ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Başkan Yardımcıları Seyit Ardıç ve Mete Çağlayan ile Sayman Üye Taner Özdemir katıldı.

Belge takdim töreninde konuşan ASO Başkanı Nurettin Özdebir, tüm dünyanın ciddi bir şekilde etkilendiği Covid 19 pandemisine yönelik olarak ASO’da çok sayıda önlem aldıklarını belirterek, “Bilimsel bir temele oturan bu önlemlerimizin TSE denetiminden de geçerek ‘Güvenli Hizmet Belgesi’ne dönüşmesinden çok mutluyuz. Ankara Sanayi Odası olarak hem çalışanlarımıza hem de hizmet verdiğimiz insanlara güven vermek zorundayız. Çalışma alanlarının ve ortak kullanılan ekipmanların sürekli dezenfekte edilmesinden maske kullanımına kadar pek çok konuda önlem ve hijyen standartlarıyla çalışanlarımızın sağlığını önceliklendiren bir dizi uygulamayı hayata geçirdik. Aldığımız bu önlemlerin bir disiplin içinde yapıldığını belgeleyen bu belgenin başka kurumlara da örnek olması ve toplum sağlığına katkıda bulunması en büyük temennimiz. Bu çalışmalarımızla umarım bir farkındalık yaratırız ve insanlar işyerlerinde huzurlu olarak çalışabilirler” dedi.

Konuşmasında TSE’nin ciddi bir kuruluş olduğuna da dikkat çeken Özdebir, “Sanayiciler olarak TSE ile işbirliği yapmak zorundayız. Sanayicilerimizin de TSE’nin kıymetini bilerek bu kuruluşumuza sahip çıkmaları gerekir. Hem ASO’nun hem sanayicilerimizin belgelendirme hizmetlerini başarıyla yürüten başta Başkan olmak üzere TSE’nin tüm çalışanlarına teşekkür ediyorum” diye konuştu.

TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin ise “Enstitümüz hazırladığı kılavuzlar ve standartlarla; üretimin, hizmetin, eğitimin, hijyenik ve güvenli olarak sürdürülmesine rehberlik etti. Sanayi kuruluşlarında salgının üretime etkisini azaltmak, pandemi öncesindeki kazanımlarına geri dönmesini sağlamak üzere güvenli üretim belgelendirme programını başlattı. Süreçlerini programına göre yürüten 933 kuruluşlarımızı “COVID-19 Güvenli Üretim Belgesi” ile belgelendirdi” dedi.

TSE’nin; Güvenli Turizm, eğitim ve öğretim faaliyetlerinin kesintisiz, güvenilir, kontrollü ve hijyenik ortamda sürdürülmesi için de çalışma yürüttüğü bilgisini veren Şahin şöyle devam etti: “Sanayi işletmeleri için hazırlanan kılavuz ve belgelendirme programı ilgi ve takdir gördü. İmalatçı ve işletmelerden olumlu geri dönüşler aldık. Hizmet sektöründeki pek çok kuruluş TSE’ye başvurup belgelendirme modeli için müracaat etmek istediklerini bildirdiler. Yoğun ilgi üzerine hizmet sektörü içinde belgelendirme modeli oluşturuldu. Denetimlerimizi tamamlayan 187 işletmemiz Güvenli Hizmet belgesi ile belgelendirdik.”


Konuşmaların ardından TSE Başkanı Şahin tarafından ASO Başkanı Özdebir’e TSE Covid-19 Güvenli Hizmet Belgesi verildi.