ASO ‘dan Aşık Veysel’in Yurt Dışında Tanınmasına Destek

   2022-10-14

UNESCO'nun 2023 Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri arasına alınan ünlü ozan Aşık Veysel’in vefatının 50. yıl dönümü nedeniyle torunu Nazender Süzer Gökçe ile Gürsel Gökçe'nin yayına hazırladığı, Ankara Sanayi Odası tarafından İngilizce, Ankara Ticaret Odası tarafından ise Türkçe bastırılan "Basında ve Ustaların Objektifinden Aşık Veysel" kitabı için bir tanıtım etkinliği gerçekleştirildi.

ATO’da gerçekleştirilen tanıtım etkinliğine, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal Oğuz ve Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran katılarak birer konuşma yaptılar.

Tanıtım etkinliğinde konuşan ASO Başkanı Nurettin Özdebir, kainatın var olmasının ve insanların yaratılmasının sebebinin muhabbet olduğunu belirterek, eğer muhabbet olmazsa insanların hırsı, egosu ve içlerinde sakladığı nefsin birlik ve beraberliği bozabileceğini anlattı.
Türkiye'nin kritik bir coğrafyada olmasından dolayı sıkıntılı günler yaşadığına dikkati çeken Özdebir, "Dünya siyasetinin gereği olarak etrafımız ateş çemberi. Dolayısıyla birlik ve beraberliğimiz için çok daha titiz davranmalıyız. Erenlerin hoşgörüsüyle bu dünyaya bakabilirsek yanlışlardan sıyrılarak bu kritik günlerde ülkemizin en çok ihtiyaç duyduğu birlik ve beraberliğimizi pekiştirebiliriz" diye konuştu.
ASO olarak kültür ve sanata daima katkı sağlamaya çalıştıklarını belirten Özdebir, kitabın İngilizce baskısına destek olduklarına dikkat çekerek, böylelikle başka kültürlerin de ünlü Ozan’ı tanıma fırsatı bulabileceğini ifade etti.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz da Aşık Veysel Şatıroğlu'nun vefatının 50. yılı dolayısıyla hazırlanan "Basında ve Ustaların Objektifinden Aşık Veysel" eserinin çok kıymetli olduğunu belirterek, "Eser sayesinde dünya Aşık Veysel'i daha da yakından tanıyacak. Çünkü o, bu ülkenin kültürel mirasıdır" dedi. 
Bakanlık olarak Türkiye'nin kadim kültürünü gelecek nesillere aktarmanın hedefleri arasında yer aldığını belirten Yavuz, Aşık Veysel'in türküleriyle büyüme şansını yakalayan bir nesil olduklarını dile getirdi.
Yavuz, Aşık Veysel'in felsefesini artık dünyanın sahiplenmeye başladığını vurgulayarak, şunları kaydetti: 
"Gelecek yıl onun ölümünün 50. yıl dönümü… Bakanlığımız ve kıymetli milli komisyonumuzun girişimleriyle 2023 yılı Aşık Veysel yılı olarak kabul edildi. Bu yıla özel olarak büyük ozanı anlatan bir eser ortaya koymak gerekiyordu. Onu da sevgili torunları hazırladılar. Bu eser ve sergi 12 yıllık bir emeğin sonucu. Aşık Veysel'i dünyaya tanıtmak üzere eserin İngilizce hazırlanması da ayrıca kıymetli. Bu çok sevindirici ve gurur verici bir çalışma. Eser sayesinde dünya Aşık Veysel'i daha da yakından tanıyacak. Çünkü o, bu ülkenin kültürel mirasıdır."

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Öcal Oğuz da Aşık Veysel'i UNESCO ile buluşturma süreçleri ve buna ilişkin kriterler hakkında bilgi verdi. 
Veysel'in şiirlerinde dostluğa, barışa ve insanların diyaloğuna özendirici ifadeler yer aldığına işaret eden Oğuz, şunları kaydetti: 
"Biz Aşık Veysel'i uluslararası toplumla buluşturalım dediğimizde Türkiye'nin yanı sıra Türkiye ile faaliyet gösteren pek çok ülke 'biz de varız' diyerek sürece katıldılar. Neticede 193 UNESCO üyesi devlet oy birliğiyle 2023 yılının Aşık Veysel'i anma yılı olmasını kabul etti. Şiirinde 'Dünya beni hatırlasın' demesi yeterliydi aslında. Demek ki 'dostlar' diye bahsettiğinin barışın, sevginin ve diyaloğun dostları olduğu anlaşılıyor. Dünyada iyilik ve güzellik için çalışanlar beni hatırlasın demek istemiş."

ATO Başkanı Gürsel Baran da Veysel'in, UNESCO Türkiye Milli Komisyonunun girişimleriyle, yıl boyunca anılacağını söyledi.
ATO olarak eserin yayınlanmasına katkıda bulunduklarını dile getiren Baran, şu ifadeleri kullandı: 
"Kitapta birçoğu daha önce yayınlanmamış olan çok kıymetli sanatçılarımız Ara Güler, Fikret Otyam, Ozan Sağdıç, Ergun Çağatay ile Anadolu Ajansı arşivi fotoğrafları yer alıyor. Bu fotoğrafların bir kısmını halihazırda sergide görebiliyoruz. Aşık Veysel'in vasiyetini yerine getiriyor ve bizzat kendi torunlarının elinden çıkmış, eşsiz bir eserle birlikte dostları olarak bir araya geldik O'nu hatırlıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Etkinliğe ASO Yönetim Kurulu Üyesi Taner Özdemir ile Genel Sekreter Prof. Dr. Yavuz Cabbar da katıldı. 
 


ONLINE HİZMETLER