ASO Başkanı Özdebir, Asansörde Kalite İçin Ürün Sigortası Önerdi

    4 Nisan 2016

Ankara’da üretim yapan asansörcüler çeşitli sorunlarını tartışmak için Ankara Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde biraraya geldiler. Ankara Sanayi Odası Asansör Sanayi Meslek grubu ve Anadolu Asansörcüler Derneği’nin birlikte gerçekleştirdiği toplantıya Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı İl Müdürü Vehbi Konarılı, Dernek Başkanı Gürhan Cihaner ve çok sayıda asansör sanayicisi katıldı.

Toplantının açılışında bir konuşma yapan ASO Başkanı Nurettin Özdebir, asansör üretiminin fazla sermaye gerektirmeyen, merdiven altı üretime açık bir sektör olduğuna dikkat çekti. Sektörde iş potansiyelinin yüksek olduğunu belirten Özdebir, buna karşılık çok büyük sorunların olduğunu da ifade etti. Özdebir, bu alanda mesleki yeterliliğin sağlanması gerektiğini de belirterek; “Nerdeyse artık tüm binalarda asansör var. Bizler canımızı sizlere emanet ediyoruz. Ama merdiven altı atölyelerde  yeterliliği olmayan kişilerce yapılan üretimler hepimizin hayatını tehlikeye atıyor. Sektörde kaliteyi sağlamanın en önemli yollarından birinin ürün sigortası olduğunu düşünüyorum. Bu yöntemle kaliteli ve standartlara uygun üretim yapan firmaların risk primleri düşük olacak, kalitesiz ve standartlara uygun üretim yapmayanlar ise daha yüksek prim yükleriyle karşı karşıya kalacaklar. Böylece sektörde kaliteyi teşvik eder ve çantacı diye nitelendirdiğimiz kalitesiz üretimi frenleriz” dedi.

Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Vehbi Konarılı ise bir yıl içinde Avrupa ülkelerinin tamamında  bile  Türkiye’deki kadar asansör kazası olmadığını vurguladı.Konarılı; “Uçak kazalarında ölen sayısından daha fazla insan asansör kazalarında hayatını kaybediyor. Sektörde standardı ve kaliteyi sağlamak zorundayız. Çeşitli sorunların olduğunu biliyoruz. Ancak sorunlar konusunda önce kendi aranızda mutabakat sağlayın çözüm için biz her konuda yardıma hazırız” dedi.

Anadolu Asansörcüler Derneği Başkanı Gürhan Cihaner ise “Türkiye’de hiçbir yatırımı olmayan, civatalarını bile yurt dışından getiren  uluslararası firmalar sektörün kaymağını yerken, bizler ise birbirimizi yemekteyiz.” dedi. Cihaner, mesleki eğitim ve sertifika zorunluluklarının doğru olduğunu ancak nitelikli eleman sorununu derinleştireceğini vurguladı.

ASO Başkanı Nurettin ÖZDEBİR Anadolu Asansörcüler Derneği Başkanı Gürhan CİHANER

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı İl Müdürü

Vehbi KONARILI

 
   

Haberle İlgili Tüm Görsellere Ulaşmak İçin Tıklayınız…