ASO Başkanı Özdebir: “Bütün kaynaklarımızı ülkenin kalkınması için üretime aktarmamız lazım”

    1 Mart 2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı üzerine “İstihdam Seferberliği” başlatan Ankara Sanayi Odası, İşkur’la birlikte istihdam desteklerinin anlatıldığı toplantılar zincirinin dördüncüsünü Anadolu OSB’de gerçekleştirdi.

Toplantıya ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Ankara Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ahmet Taşan, Ankara Sosyal Güvenlik İl Müdürü Tuncay Cevheroğlu, ASO 2. ve 3. OSB Başkanı Seyit Ardıç, Anadolu OSB Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay ve çok sayıda işadamı katıldı.

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın milli istihdam seferberliği çağrısına uyarak istihdam seferberliği başlattıklarını ve istihdama en çok katkı veren işletmeleri ödüllendireceklerini söyledi.
Cumhurbaşkanının 2009 krizinden sonra da bu konuyla ilgili bir çağrı yaptığını ve o çağrı sonucunda 1 buçuk milyon kişinin istihdama katıldığını hatırlatan ASO Başkanı Özdebir, “Bu sefer daha çok katılımla işsizlik rakamlarını dibe indireceğimize inanıyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız bunu isterken bunu kolaylaştıracak birtakım tedbirler de daha önceden hazırlandı. Biz şimdi sanayicilerimize tedbirleri, o kolaylıkları izah etmeye çalışıyoruz, bir kişi daha fazla alsınlar” diye konuştu.

Özdebir, Türkiye’nin 2013 yılından beri çeşitli saldırılar, manipülasyonlar altında olduğunu ifade ederek, “Düşersiniz yere çarparsanız, sıcağıyla acısını fark etmezsiniz ama daha sonra acısı çıkar. Şu anda ekonominin içinde bulunduğu durumda bu. Allah’a çok şükür dibi gördük, bundan sonrası çok daha iyi olacak. Öncü göstergeler Aralık ayından itibaren Türkiye’nin tekrar ayağa kalkmaya başladığını gösteriyor. Önümüzdeki ay çok daha iyi olacak” değerlendirmesinde bulundu.
Üretimin önemine de vurgu yapan Özdebir, “Bütün kaynaklarımızı da ülkenin sürdürülebilirliği için, ülkenin kalkınması için üretimi nitelik olarak arttırmaya kaydırmamız lazım. Seferberlik ruhu ile bu işe katılmamızda büyük fayda var. Gençler arasında 22.6 işsizlik oranı, yani iş arayan 4 gençten biri işsiz. Bu büyük bir rakam, bu sosyal huzursuzluğa sebebiyet verir” dedi.

1 2