ASO Başkanı Ardıç: Çevreye Borcumuzu Ödeyeceğiz

   2023-01-25

Ankara Sanayi Odası Seyit Ardıç, Ankara Genç İş İnsanları Derneği (ANGİAD) tarafından düzenlenen “Sanayide Yeşil Dönüşüm ve Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi”ne katılarak bir konuşma yaptı.

Toplantıya ASO Başkanı Ardıç'ın yanı sıra Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Ankara Valisi Vasip Şahin, ATO Başkanı Gürsel Baran, ANGİAD Başkanı Ertuğrul Onat, ASO Yönetim Kurulu ve Meclis  Üyeleri, bürokratlar ve çok sayıda sanayici katıldı. 

ASO Başkanı Ardıç konuşmasında iklim değişikliğinin insanlığın geleceğini tehdit eden ve küresel ekonomiyi temelden etkileyen en büyük ekolojik sorunlardan biri olduğunu söyledi. Ankara’daki kuraklık riskine dikkat çekti.

“Ankara kuraklık bakamından yüksek riskli iller arasında”

Ardıç, “Araştırmalar Ankara’nın 81 ilimiz içinde kuraklık bakımından yüksek riskli 12 il arasında yer aldığını ortaya koyuyor. Küresel ısınmanın Ankara’da; ortalama sıcaklıkların artışına, kurak dönemin uzamasına, yüzey sularımızda buharlaşmanın artmasına ve dolayısıyla içme suyu kaynaklarımızın verimliliğinin azalmasına neden olması bekleniyor. “ dedi.

“Emisyonun % 11’i imalat ve inşaat; % 5’i ise çimento sektöründen kaynaklanıyor”

Ankara’nın küresel ısınmadaki rolüne de işaret eden ASO Başkanı Ardıç, “Toplam 13 bin şehrin incelenmesiyle yapılan araştırmaya göre global emisyonun yüzde 18’i en çok karbon ayak izi olan ilk 100 şehirden geliyor. Ankara ise bu listede 80. sırada bulunuyor. Ankara Sera Gazı Emisyon Envanteri Raporuna göre, ilimizdeki toplam emisyonun % 11’i imalat ve inşaat; %5’i ise çimento sektöründen kaynaklanıyor. Durum böyleyken sorumluluklarımızı kabul edip sürdürülebilir bir üretim anlayışı ile hareket etmemiz büyük önem arz ediyor. Yani kirlettik temizleyeceğiz, borçlandık borcumuzu ödeyeceğiz. “ ifadesini kullandı.

“Fosil yakıtları kullanımını terk etmeliyiz”

Artık şirketlerin sürdürülebilir başarı elde edebilmesi için finansal performanslarının yeterli olmadığını vurgulayan Ardıç, yeşil bir dünya için ortak hareket etmenin önemine dikkat çekti. 
Ardıç şunları söyledi: “çocuklarımıza en az bizim yaşama imkanı bulduğumuz kadar yeşil bir dünya bırakma hedefine odaklanmalı ve geleceğe olan borcumuzu ödemeliyiz.

Çözüm çok açık; iklim krizine neden olan sera gazı emisyonlarını azaltmak için fosil yakıt kullanımını bir an önce terk etmek, tüketimi azaltmak ve negatif emisyon teknolojilerini geliştirmek. Yönetim Kurulu Başkanlığını yapığım dönemde, ASO 2. OSB’de Yeşil ve döngüsel ekonomiye geçişte sanayicimize rehber olmak amacıyla Sanayinin Yeşil Rotası projesi yürüttük. Bu proje ile ASO 2 OSB karbon ve su ayak izini hesaplayıp azaltım hedeflerini ortaya koyarak yeşil dönüşümde öncü OSB oldu.
Bu süreçte, sanayicimize sürekli destek sunacak bir yeşil birim kuruldu. Karbon ayak izi, yeşil mutabakat, sürdürülebilirlik gibi konularda bölge genelinde eğitimler verildi. 

Bunun yanı sıra enerji ve çevre yönetim sistemleri konusunda, sanayicilerimize belgelendirme hizmeti vermek üzere TÜRKAK akreditasyon süreci başlatıldı.
Proje kapsamında; atıksuyun geri kazanılması, yağmursuyu toplama sistemleri, atıklardan biyogaz eldesi ve güneş enerjisi sistemlerinin kurulumuna yönelik teknik fizibilite çalışmaları yürütüldü. Bu çalışmaların bir sonucu olarak Dünya Bankası Finansmanı ile Atık Ayrıştırma ve Biyogaz Tesisi Kurulumu için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızdan ön onay alındı.
Bugün ASO 2 OSB Yeşil OSB olmak üzere Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına gerekli başvuruları yapmış durumda.”


Ekolojik Sanayi Kültürünü Ankara Sanayi Odası bünyesinde de devam ettirme gayreti içinde olduklarını belirten ASO Başkanı Ardıç, uzun vadeli hedeflere odaklanan, topluma faydayı gözeten, ekosisteme karşı sorumlu bir sanayi için çalışmaları sürdüreceklerini de söyledi. 
 

ONLINE HİZMETLER