ASO 9. Büyükelçilikler Resepsiyonu Etnoğrafya Müzesi’nde Gerçekleştirildi

   2019-10-03

Ankara Sanayi Odası’nın geleneksel hale gelen 9. Büyükelçilikler Resepsiyonu 2 Ekim 2019 Çarşamba günü Etnoğrafya Müzesi’nin bahçesinde  gerçekleştirildi. ASO Başkanı Nurettin Özdebir’in ev sahipliğinde gerçekleşen resepsiyona Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı, Ankara Valisi Vasip Şahin, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, MHP Genel Başkan Yardımcıları Emin Haluk Ayhan ve Yaşar Yıldırım,  İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Dr. Şenol Sunat, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, ATO Başkanı Gürsel Baran, ATO Meclis Başkanı Mustafa Deryal, Milletvekilleri, Büyükelçiler, Yabancı misyon temsilcileri, bürokratlar, ASO Meclis ve Komite Üyeleri ile çok sayıda sanayici katıldı.

ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Ankara Valisi Vasip Şahin ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı’nın açış konuşmalarını yaptığı resepsiyonda dünyanın en büyük 250 müteahhidi arasında yer alan 21 ASO üyesi firmaya başarı plaketleri de verildi.

Resepsiyonun açış konuşmasını yapan ASO Başkanı Nurettin Özdebir’in konuşması söyle:

“Sayın Büyükelçiler, Sayın Milletvekilleri, Sayın Bakan Yardımcıları, Sayın Valim, Ankara Büyükşehir ve ilçe belediye başkanlarım, Yabancı Misyonun değerli temsilcileri, Sivil toplum örgütlerinin değerli başkan ve yöneticileri, değerli bürokratlar, iş dünyasının değerli temsilcileri, basınımızın değerli mensupları, kıymetli konuklar,

Hepinizi şahsım ve Ankara Sanayi Odası Yönetim Kurulu adına saygıyla selamlıyorum.

Konuşmama başlamadan önce bu güzel Ankara akşamında bu yıl 9’uncusunu düzenlediğimiz ve artık geleneksel hale gelen resepsiyonumuzda sizlerle birlikte olmaktan büyük bir memnuniyet duyduğumuzu ifade etmek istiyorum.

8 yıl boyunca yabancı misyon temsilcileri ile Ankara iş dünyasını bir araya getirdiğimiz bu davetlerimizde çok güzel işbirliklerinin geliştiğini gördük. Ayrıca güzel dostluklar oluştu. Bundan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Her geçen yıl resepsiyonumuza artan ilgi de bizleri ayrıca mutlu ediyor. Umarım sizler de aynı duygular içindesinizdir.

Aramızda bu yıl ilk kez Ankara’da göreve başlayan yabancı misyondan çok sayıda konuğumuz var. O nedenle izninizle önce Türkiye ekonomisiyle ilgili kısa bir değerlendirme yapmak istiyorum. Ardından da Ankara ile ilgili birkaç tespit yapıp sözlerimi tamamlayacağım.

 

Değerli Konuklar,

2018 yılının 2. çeyreğinden itibaren Türkiye ekonomisi ile ilgili ortaya birçok felaket senaryoları atıldı. O günlerden bu yana yaklaşık bir yıllık süre içinde gerek hükümetimiz tarafından alınan önlemler, gerekse sanayicilerimizin üretimden vazgeçmemesi sonucu bu iddiaların ne kadar yersiz olduğunu ülke olarak bir kez daha kanıtlamış bulunmaktayız.

Bizim tespitlerimizin yanı sıra, geçtiğimiz hafta Türkiye’de temasta bulunan IMF heyetinin yaptığı değerlendirmede de;   ekonomimiz ile ilgili pozitif büyüme beklentilerine, TL’nin değer olarak toparlandığına, Türkiye ekonomisinin şoklara karşı direnç gösterdiğine ve daralma beklentilerinin de olmadığına dair vurgular yapılmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti; ekonomisinin güçlü olduğunu,  şoklara karşı gerekirse toplumun tüm kesimleri birlikte direnebileceğini göstermiştir. Tabi ki biz ülke olarak bunun rehavetine kapılmayacağız. Bunun için de hayata geçirmemiz gereken yapısal reformların varlığını biliyor ve bunları kabul ediyoruz.

Bu açıdan bakıldığında; 2019 yılında ekonomimizin toparlanması için harcadığımız eforu, 2020 yılında uygulanacak reformların tamamlanması için harcamamız gerektiğini düşünüyoruz. Bu şekilde daha büyük ve daha güçlü bir ekonomi haline geleceğiz.

Değerli konuklar,

Ankara ile ilgili birkaç tespit yaparak konuşmamı tamamlamak istiyorum.  Ankara sahip olduğu 93 Ar-Ge merkezi, 29 tasarım merkezi, 7 Teknoloji Geliştirme bölgesi (TGB) ve 13 Organize Sanayi Bölgesi ile Türkiye’nin diğer illerine göre önemli bir üstünlüğe sahiptir. 

Ankara’da 10’u Vakıf, 8’i Devlet üniversitesi olmak üzere toplam 18 üniversite bulunmaktadır. Girişimcilik ve yenilikçilik alanında bilimsel ve teknolojik araştırma yetkinliği, fikri mülkiyet havuzu, işbirliği ve etkileşim, girişimcilik ve yenilikçilik kültürü, ekonomik katkı ve ticarileşme gibi göstergelerle yapılan endeks çalışmasında ilk 20’de bulunan 5 üniversite Ankara’da bulunmaktadır.  Nitelikli insan kaynağı açısından açık ara Türkiye’nin en avantajlı kenti Ankara’dır.

Ar-Ge çalışmalarının sonucunu gösterir nitelikte olan marka, patent, model ve endüstriyel tasarım tescilleri bakımından ise Ankara, İstanbul’dan sonra ikinci sırada gelmektedir. 2012-2017 yılları arasında Ankara’da ortalama 154.609 patent tescili ve ortalama 5.448 endüstriyel tasarım ve marka tescili gerçekleşmiştir.

Ankara 2018 yılında yaptığı 7,6 milyar dolarlık ihracatı ile Türkiye’de en çok ihracat yapan 5. İl konumundadır.  2018 yılında Türkiye’nin toplam savunma sanayi ürün ihracatının %47,6’sını Ankara tek başına gerçekleştirmiştir.

Ankara Türkiye’de bulunan savunma ve havacılık sanayisi firmalarının yaklaşık %60’na ev sahipliği yapmaktadır.  Türkiye’nin ilk 500 firması içerisinde yer alan 11 savunma ve havacılık sanayisi firmasının 6’sı Ankara’da yer almaktadır. Bu 6 firma, sektörün toplam cirosunun %62’sini, ihracatının ise %71’ini oluşturmaktadır.

Bununla birlikte Türkiye’nin toplam Çimento-Cam sanayii ihracatının %5,6’sını, İklimlendirme sanayii ihracatının %4,6’sını, Demir-Metal ürün ihracatının %4,5’ini Ankara tek başına gerçekleştirmiştir.

 

Değerli konuklar,

Ankara, gerek sanayi bölgeleri, gerek teknoloji gelişim merkezleri ve gerekse sahip olduğu insan kaynağı açısından Türkiye’nin diğer birçok iline göre daha avantajlı durumdadır.   Sahip olduğu bu avantajlar da ülke ekonomisine katma değer olarak yansımaktadır. Ankara, ilerleyen yıllarda teknolojik dönüşümünü tamamen tamamlamış, Türkiye’nin teknoloji üretim ve ihracat üssü olacaktır.

Değerli konuklar,

Bu yıl resepsiyonumuzda, yurt dışı faaliyetleri ile dünyanın en büyük 250 müteahhidi arasında yer alan 21 üyemize de başarı plaketlerini takdim edeceğiz.

ENR’nin (Engineering News Record Dergisi) yaptığı çalışmaya göre Listede Türkiye bu yıl da 44 firmayla Çin’den sonra ikinci sırada yer aldı. Ben hem listede yer alan üyelerimizin, hem de diğer firmalarımızın kurucuları, yöneticileri ve tüm çalışanlarını tebrik ediyorum. Bize büyük bir gurur yaşattılar. İnanıyorum ki müteahhitlik sektörümüz hem sayı,  hem de iş hacmi olarak bizi birinciliğe de taşıyacaklar. Çok başarılı olduğumuz bu alanda bu hedefe ulaşmanın zor olmayacağını düşünüyor, tüm firmalarımızı tekrar tebrik ediyorum.

Sözlerime burada son verirken, katılımınız için tekrar teşekkür ediyor, hepinize güzel bir akşam diliyorum”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da Ankara'nın dünyada 51 kardeş şehri olduğunu anımsatarak, "Yabancı misyon şefleriyle iş birliğinde akıllı kent tarım uygulamaları, ulaşım ve bilişim tekniklerimizi geliştirmek istiyoruz. Biz belediye olarak yabancı misyon şeflerine de hizmet veriyoruz. Onların da belediye başkanıyız" dedi.

Yavaş, yurt dışı ziyaretlerinde ikili ticareti geliştirmek istediklerine işaret ederek, Ankara'dan yurt dışına daha fazla direkt uçuşların olmasını arzu ettiklerini aktardı.

Ankara Valisi Vasip Şahin de Ankara'nın Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet şehri olduğunu vurgulayarak, "Anadolu bir müze coğrafyası ama Ankara'daki tarihi eserler birçok ülkede bulunandan daha fazla, dolayısıyla şehrimizin tarihi, kültürel ve sosyal gelişimini de tüm misafirlerimizin yaşamasını isterim. Siz bizim misafirimizsiniz öncelik sizin." diye konuştu.

Şahin, Ankara'nın dünyadaki birçok başkent kadar güvenli olduğunu belirterek, hem vatandaşlar hem de yabancı misafirler için güvenliği sağlamanın en önemli çalışmaları olduğunu kaydetti.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı ise "Türkiye, AB üyelik sürecine kararlılıkla devam edecek. Gümrük Birliği güncellenme müzakerelerinin bir an önce hızlandırılmasını bekliyoruz" dedi.

İş insanlarını bu anlamda desteklemeye devam edeceklerini aktaran Kaymakcı, "Türk Hava Yollarımız ülkemizi diğer ülkelerle bağlamaya devam edecek. Daha fazla iş insanları gelirse olmayan başkentlere de uçuşlar başlatabiliriz." dedi.

Kaymakcı, gelişmekte olan ülkelerde kalkınmaya destek verdiklerini anımsatarak, şunları kaydetti:

"Gelişmiş ülkelerle ticaretimizi daha da artırmak istiyoruz. Türkiye AB üyelik sürecine kararlılıkla devam edecek. Gümrük Birliği güncellenme müzakerelerinin bir an önce hızlandırılmasını bekliyoruz. Schengen bölgesine vatandaşlarımızın vizesiz seyahat etmeleri için son 6 maddeyi yerine getirme aşamasındayız. Bundan sonra vizesiz seyahatin önünde siyasi engel görmek istemiyoruz. İş insanlarımızın iş hacminin ve istihdamının artması için bu önemli bir adım."

Konuşmaların ardından, yurt dışı faaliyetleriyle dünyanın en büyük 250 müteahhidi arasında yer alan 21 ASO üyesine başarı plaketleri takdim edildi.

Resimleri indirmek için lütfen tıklayınız.

Dünyanın en büyük 250 müteahhidi arasında yer alan 21 ASO üyesi ve ödül alan firmaların listesi:
Rönesans Holding Yönetim Kurulu Üyesi Sn.FERİT SEYFİ YAĞMUROĞLU
Limak Holding Yönetim Kurulu Üyesi Sn. BATUHAN ÖZDEMİR
GAMA Holding Yönetim Kurulu Üyesi Sn.SÜREYYA YÜCEL ÖZDEN
MAPA İnşaat İhale Müdürü Sn.BERTAN ÇOŞKUNER
Gülermak İnşaat Genel Müdür Sn. ALPER UZMAN
Onur İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Sn.ONUR ÇETİNCEVİZ
Doğuş İnşaat Ankara Temsilcisi Sn.ŞADİ ÖZTÜRK
IC İçtaş İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Sn.YILDIRIM AKDEMİR
Yüksel İnşaat Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi Sn. HAKKI SUHA ÜNSAL
Kolin İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Naci KOLOĞLU
Yenigün İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Sn.EDİP YENİGÜN
Tepe İnşaat Genel Müdürü Sn. ATİLA KEMAL OĞUZ
NATA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sn. NAMIK TANIK
KUR İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Sn.MUSTAFA KEMAL TANKAL
Özkar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Sn. ZEYNEL ÖZDOĞAN
Zafer İnşaat Yön. Kur. Bşk. Yrd. Sn. İBRAHİM SEYFİTTİNOĞLU
Bayburt Grup Yönetim Kurulu Başkanı Sn. ABDURRAHMAN ŞENTÜRK
Eser İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Danışmanı Sn. Dr. AYTEKİN AKAGÜN
Gürbağ Grup Yönetim Kurulu Başkanı Sn. HALİL BAĞIBAN
MBD İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Sn. REMZİ DEMİRCAN
Dekinsan Grup İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Sn. ARDAN KELEŞOĞLU