ASO 2. OSB, Glasgow’daki İklim Zirvesinde Türkiye’den Temsil Edilen Tek OSB Olacak

   2021-10-31

Ankara Sanayi Odası 2. Organize Sanayi Bölgesi (ASO 2. OSB), 31 Ekim’de İskoçya’nın Glasgow şehrinde başlayacak COP26 İklim Zirvesi’ne Türkiye’den katılan tek OSB olacak. ASO 2. OSB Başkanı Seyit Ardıç zirvede, 3 Kasım tarihinde Türkiye etkinlikleri içinde bir konuşma yaparak, bölgenin bu konudaki çalışmalarını anlatacak.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Ardıç, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi Taraflar Konferansı’nın bu yıl (COP26) Glasgow’da 197 ülkeden 140 liderin katılımıyla yapılmasının beklendiğini hatırlattı. Ardıç, ASO 2. OSB olarak bu konferansı katılarak bölge olarak yaptıkları çalışmaları paylaşacaklarını kaydetti.

Ankaralı sanayicilerin hem birey hem de işletmeler olarak küresel ısınmanın etkilerini en aza indirmenin gayreti içinde olduklarını ifade eden Ardıç şunları söyledi:

“ASO 2.OSB de 307 tane firmanız yerleşik olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Bu firmalarımız binlerce insanımıza istihdam sağlamaktadır. Bilindiği üzere Dünya yeni bir çağın eşiğindedir. Bu çağ yeşil dönüşüm çağı olacaktır. Karbonsuz elektrik üretimi, deniz üstü rüzgar enerjisi, jeotermal, elektrik bataryaları, pompaj depolamalı hidroelektrik, termal depolama ve ucuz hidrojene erişim bu dönüşüm çağının en çok konuşulacak konuları olacaktır. ASO2 OSB yönetimi olarak yeşil dönüşüm çağına entegre olacak çalışmaları başlatmış bulunmaktayız. Bu konferansta Ankaramızın sanayisini anlatma fırsatı bulacağız. Aynı zamanda ASO 2. OSB yi tanıtacağız ve yeşil dönüşüm için planlarımızı anlatacağız. Bilindiği üzere yeşil dönüşüm için ciddi bir yatırım ve buna bağlı olarak finans gerekmektedir. Bununla ilgili uluslararası iklim fonunun devreye girmesi beklenmektedir. İskoçya’nın Glasgow kentinde yapılacak olan “Taraflar Konferansı (COP26)”nda ASO 2.OSB için iklim fonundan yararlanabilmemiz için birçok ikili görüşmeler yapma fırsatımız da olacak” diye konuştu.

Açıklamasında ülkemiz ihracatının büyük bölümünün AB ülkelerine yapıldığına dikkat çeken Ardıç, Türkiye’nin gerekli hazırlıkları yapmaması durumunda ihracatçımızın yüksek karbon vergisi ödemekle yüz yüze kalacağı uyarısında da bulundu.


ONLINE HİZMETLER