Ardıç: Ankara’yı Her Alanda Olduğu Gibi Kültür ve Sanatta da Geliştirmeliyiz

   2023-03-09

Ankara Sanayi Odası Başkanı Seyit Ardıç, 9. ART ANKARA Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı’nın açılışına katılarak bir konuşma yaptı. 
  
ASO Başkanı Seyit Ardıç, yaşanılan depremin ardından afet bilincine hazırlıklı olmak için 6 Şubat’tan beri gündemlerinin deprem olduğunu söyledi. Geleceğe dair hayallerin ve umudun yeşermesinde kültür ve sanatın her şartta sürdürülebilmesinin önemli olduğunun altını çizen Ardıç, "Kentler sadece orada yaşayanların ya da ziyaretçilerin düşünceleri ve yazdıkları ile değil bilim, teknoloji, doğa ile başarılı kurgulanmış bir mimari ve organizasyon ile ruhunu bulur. Bunların ötesinde, kendi folkloru, mutfağı, özgün dansları ile edebiyat, resim, heykel, müzik gibi sanat dallarına olan katkıları ile tanınır ve ruhunu bulur. Bu ruhu besleyemediğinizde yaşayanlar arasında o yere ait olma, sahiplenme duygusu maalesef gelişememektedir. Sonuçta da yok olmakta olan tarihsel ve kültürel kimliğini kurtarabilmek ya da elde kalabilenleri korumak güçleşmektedir" dedi.

Ankara’nın önemli bir sanayi şehri olduğunu dile getiren Ardıç, "Üniversiteleri ve nitelikli insan kaynağı ile ülkemizin en yaşanabilir yerlerden biri olan Başkent'imizi ruhu da olan bir şehir haline getirmek zorundayız. Ankara’yı her alanda olduğu gibi kültür ve sanatta da geliştirmeliyiz. Atamızın kurduğu bu Cumhuriyet'i ve onun başkentini yaşatmamız, kültür ve sanatta da geliştirmemiz lazım. Aksi takdirde içi boşaltılmış, ruhu olmayan bir kent oluruz. Bu şehre değer katan ve ruh veren aslında siz değerli sanatçılarsınız. Bu noktada ART Ankara Sanat Fuarı ve bu tür etkinlikler önemli bir rol üstlenmektedir" diye konuştu.

ATO Congresium da gerçekleşen fuarın açılışına ASO Başkanı Seyit Ardıç’ın yanısıra, ASO Meclis Üyesi Berker Bülbüloğlu, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov, ATO Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz, Uluslararası Sanatçılar Derneği Başkanı Ressam Bedri Baykam, Atis Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Bilgin Aygül, çok sayıda sanatçı ve sanatsever katıldı.
 
Türkiye'nin çeşitli illerinden ve farklı ülkelerden galerileri, müzeleri ve sanat kurumlarını bir araya getiren ArtAnkara, 12 Mart'a kadar ziyaret edilebilecek.
 


ONLINE HİZMETLER