Ankaralı Sanayiciler Yeşil Dönüşüme Hazırlanıyor

   2022-05-11

Ankara Sanayi Odası, Ankara sanayisinin Avrupa Birliği Yeşil Mutabakatı'na hazırlanması, Oda üyelerinin sürdürülebilir stratejiler oluşturmaları için araçlar geliştirilmesi ve stratejik hedefler doğrultusunda sürdürülen AB Yeşil Mutabakatı'nın ASO üyesi işletmeler üzerindeki etkilerinin yönetilmesine yönelik proje kapsamında "Avrupa Yeşil Mutabakatı Bilgilendirme Webinarı" düzenledi.

Webinara ASO Başkanı Nurettin Özdebir, EWA Kurumsal Danışmanlık Kurucu Ortağı Dilek Emil, Sürdürülebilirlik ve Kurumsal İlişkiler Danışmanı Anıl Bayülker, GTE Karbon Sürdürülebilir Enerji Danışmanlık A.Ş. Yönetici Ortakları Kemal Demirkol ile Emrah Alkaya ve çok sayıda ASO üyesi firma katıldı. 
Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir yaptığı konuşmasında dünyayı yaşanabilir olarak sonraki nesillere devretmenin insanlığa karşı bir borç olduğunu belirterek, "Dünya bize gelecek nesillerin emaneti, bu emaneti iyi korumamız gerekir." dedi.

EWA Kurumsal Danışmanlık şirketi ile  bir çalışma yürüttüklerini anlatan Özdebir, "Buna bağlı olarak protokol yaptık. Üyelerimizin yeşil mutabakata hazırlanması için yapacakları işlerle ilgili sektörler olarak nelere dikkat etmemiz gerektiğini ve bunla ilgili yapılması gerekenleri ve önümüze çıkacak zorluklar nelerdir. Bunlarla ilgili sizleri bilgilendirmek ve yol haritası çizmek için çalışmalara başladık" dedi.
Özdebir, Dünya da kuraklık, iklim değişikliği ve anormal yağışlardan söz edildiğine dikkati çekerek, geçen yıl ülkenin çeşitli yerlerinde sel baskınları ve orman yangınları yaşandığını anımsattı. 
İlerleyen dönemde de uzmanların beklentisinin bunların artarak devam edeceği yönünde olduğunu vurgulayan Özdebir, şöyle konuştu:
"Bu dünyayı yaşanabilir olarak bize büyüklerimiz devrettiler, bizimde sonraki nesillere yaşanabilir olarak devretmemiz insanlığa karşı borcumuz. Dünya bize gelecek nesillerin emaneti, bu emaneti iyi korumamız gerekir. Bu aslında uzun zamandır konuşulan ama maalesef ciddi aksiyon alınmayan bir konu. Özellikle gelişmiş ülkelerin daha önceki ölçüsüz davranışları nedeniyle faturasını bugün gelişmekte olan ülkelerle birlikte eşit olarak paylaşılmasının istendiği, bizim suçumuzun az olmasına rağmen yaşadığımız dünyayı kurtarabilmek için bizden de aynı fedakarlıkların istenmesi, bundan da kaçınabilme imkanımızın olmaması. Çünkü soluduğumuz hava ortak ve burada sınırlarımız yok. İnsan olarak yaşadığımız dünyaya hepimizin borcu var. İlk defa Paris İklim Anlaşması, daha önce Kyoto Protokolü en sonunda Avrupa Birliğinin Yeşil Mutabakat ile cebe dokunan bir takım yükümlülükleri yüklendi. Bu yükümlülükler çerçevesinde, hepimiz şahsi ve firmalarımızın menfaatini koruyabilmek için bu konuda daha titiz ve tutarlı davranmak mecburiyetinde kaldık." 
Özdebir, doğanın bir şekilde intikamını aldığını dile getirerek, bunla muhatap olmamak için ve yaşanabilir olarak devredilen emanetin yaşanabilir olarak sonraki nesiller devredilmesi için yapılması gerekenler olduğunu belirtti.
EWA Kurumsal Danışmanlık firmasının kendilerini bilgilendireceğini ve bu konuda yol göstereceğini ifade eden Özdebir, şunları kaydetti:
"Sektörlerle ilgili durumumuzu tespit edecekler, neler yapmamız gerektiğini söyleyecekler. Önümüzde 10 aylık bir süreçte daha yoğunlaşarak ve konsantre olarak çalışmalara devam edeceğiz."

Açılış konuşmasından sonra E EWA Kurumsal Danışmanlık Kurucu Ortağı Dilek Emil, Sürdürülebilirlik ve Kurumsal İlişkiler Danışmanı Anıl Bayülker, GTE Karbon Sürdürülebilir Enerji Danışmanlık A.Ş. Yönetici Ortakları Kemal Demirkol tarafından AB Yeşil Mutabakatına nasıl girildi, AB Yeşil Mutabakatı nedir, strateji belgeleri nelerdir ve sürdürülebilir ürün formu nedir? ve ASO üyesi işletmeler üzerindeki etkilerin yönetilmesinin projesi hakkında sunum gerçekleştirildi. 


ONLINE HİZMETLER