ANKARALI SANAYİCİLER YABANCI MİSYONLA BİR ARAYA GELDİ

    17 Eylül 2015

Ankara Sanayi Odası tarafından Ankara iş dünyası ile Ankara’da ki yabancı misyon temsilcilerini bir araya getiren ve bu yıl 5.’si gerçekleşen geleneksel ‘ASO Büyükelçiler Resepsiyonu’  dün akşam (16 Eylül 2015) Etnoğrafya Müzesi’nde gerçekleştirildi.
 
 
Resepsiyona Gümrük ve Ticaret Bakanı Cenap Aşçı, ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Ankara’da ki Büyükelçilerile TicaretAteşe’leri, iş dünyası örgütlerinin  temsilcileri ve ASO Yönetim Kurulu üyeleri ile ASO Meclis üyesi sanayiciler katıldı.
 
 
Resepsiyonun açılışında konuşan ASO Başkanı Nurettin Özdebir,  Türkiye’nin dünyada ticaretin zor büyüdüğü bir ortamda çok uzun bir zamandır istikrarlı olarak büyümesini devam ettirdiğini belirtti. Özdebir;  ‘‘Ülkemizde yaşadığınız süreç içerisinde sizler de gerek Türkiye’deki değişimi gerekse, Türkiye’nin bu büyüme potansiyelini yakından takip ediyorsunuz. Tabii ki ülkemizin gelişmesinde Ankara’nın payı çok büyük. Ankara özellikle orta üstü ve yüksek teknolojide Türkiye’de liderliğini sürdürmektedir.   Ankara Sanayi Odası olarak Savunma Sanayi Müşteşarlığımızla beraber uzay ve havacılık teknolojisinde faliyet gösteren firmalarımızı bir araya getirip kümelendireceğimiz bir organize sanayi bölgesi inşa ediyoruz’’ dedi.
 
 
ASO Başkanı Nurettin Özdebir,   Ankara’nın,   yaşanabilirlik, rekabetçilik, yaşam kalitesi, markalaşma becerisi gibi birçok alanda birinci olduğunu söyledi. Özdebir; ‘‘Ülkemizin en planlı, en güzel, en düzenli organize sanayi bölgelerinden sekiz tanesi Ankara’da bulunmaktadır. Ülkemizin en saygın üniversiteleri de ilimizde yer almaktadır. 200 binin üzerinde üniversite öğrencisi Ankara’da eğitim görmektedir. 6 Tekonoparkıyla beraber ülkemizde en çok patentinin üretildiği, en çok buluşun yapıldığı, en büyük arge faaliyetlerinin gerçekleştiği Teknoparklar bulunmaktadır. 
Ankara, ileri teknoloji de istihdam edilen olarak en yüksek sayıya sahip ve en yüksek ücretlerin ödendiği bir şehirdir. Gerek yaşam kalitesi, gerek beşeri sermayesiyle beraber Ankara iş yapmak için en uygun illerimizden bir tanesidir’’ diye konuştu. 
 
 
 
 
Gümrük ve Ticaret Bakanı Cenap Aşcı ise Türkiye‘de seçim hükümetinin iş başında olduğunu belirterek, “Hem yerli hem yabancı sanayiciler asla tereddüt etmesin. Biz sadece ülkeyi huzur içerisinde seçime götürmekle kalmayıp, aynı zamanda alınması gereken bütün kararları,ekonomik, siyasi ve güvenlikle ilgili kararları tereddüt etmeksizin alacağız ve uygulayacağız. Biz, ülkeyi seçime kadar götürürken asla ve asla kesintiye izin vermeyeceğiz.” diye konuştu.
Türkiye‘nin dünyanın sayılı ülkelerden biri olduğunu aktaran Cenap Aşçı, “Ülke olarak biz yatırım yapılabilecek hem pazar potansiyeli itibariyle hem de yatırım güvenliği açısından dünyadaki sayılı ülkelerden bir tanesiyiz. Bunu bütün dünya zaten biliyor. Ben bir kez daha bunun altını çizmek istedim.” ifadelerini kullandı.