Ankara Sanayi Odası Meslek Komiteleri Ortak toplantısı Antalya’da gerçekleştirildi.

   2019-10-22

ASO Meclis ve 35 Meslek Komite üyelerinin geniş katılımıyla gerçekleşen toplantıya ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Kredi Garanti Fonu Genel Müdürü İsmet Gergerli, Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcısı Alpaslan Çakar, Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hasan Tuncay, Vakıfbank Genel Müdür Yardımcısı Muhammet Lütfü Çelebi katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, kamu bankaları dışındaki bankaların genellikle tüketici kredisi kullandırmayı tercih ettiklerini belirterek “Tüketici kredilerinde artış varken ticari kredilerde ciddi azalma olduğunu görüyoruz. Bunun tersi sadece kamu bankalarımızda var” dedi.

Özdebir, gelecek dönemde Avrupa ekonomisinin resesyona girmesi ve dünya ticaretinin büyümekte zorlanması yönünde tahminler yapıldığını söyledi.

Bu dönemde Türkiye’nin büyüme rakamlarının gerek Hazine ve Maliye Bakanlığı gerek IMF gibi uluslararası birçok kuruluş tarafından yukarı yönlü revize edildiğini hatırlatan Özdebir, “İnşallah bu büyüme rakamlarını tutturabiliriz” diye konuştu.

Reel sektör açısından en önemli konulardan birinin finansmana erişim olduğunu kaydeden Özdebir, kredi hacimlerinin Kredi Garanti Fonunun (KGF) da desteğiyle üç kamu bankasında artmasına karşın diğer bankalarda geriye gittiğini dile getirdi.

Özdebir, kamu bankaları dışında kalan bankaların genellikle tüketici kredisi kullandırmayı tercih ettiklerine dikkati çekerek “Tüketici kredilerinde artış varken ticari kredilerde ciddi azalma olduğunu görüyoruz. Bunun tersi sadece kamu bankalarımızda var.” ifadelerini kullandı.

Finansmana erişimin rahatlatılması gerektiğini vurgulayan Özdebir, “Ticari kredi kartlarının limitlerinin artırılması lazım” değerlendirmesinde bulundu.

Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcısı Alpaslan Çakar da, 3 kamu bankası (Ziraat Bankası, Halkbank ve VakıfBank) olarak istihdama yönelik bir çalışma yürüttüklerini belirtti.

İstihdama yönelik yeni bir paket getireceklerini ifade eden Çakar, “Bu paket, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından kamuoyu ile paylaşılacak. 10 ve üzeri işçi çalıştıran işletmeleri hedefleyeceğiz. Yine burada ödemesiz dönemler, makul vadeler olacak” diye konuştu.

Çakar, paketin fiyatlama açısından da cazip olacağını, İVME Finansman Paketi dışındaki tekstil, ayakkabı gibi sektörleri de kapsayacağını dile getirdi.

Emek yoğun sektörlerin de hedeflendiğine dikkati çeken Çakar, “IP, çağrı merkezleri, turizm, temizlik, güvenlik gibi… İnşaatların tamamlanmasına yönelik bir opsiyon da olacak. Paketin amacı, kapasitelerin tam olarak kullanılması ve kısmen istihdamın artırılması. Yeni istihdam sağlandığında işverenlerin maliyet yükünü kısmen azaltmaya yönelik bir paket olacak” ifadesini kullandı.

Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hasan Tuncay da banka olarak KOSGEB ve Kredi Garanti Fonu (KGF) kaynaklı krediler başta olmak üzere KOBİ’leri desteklemeye devam ettiklerini söyledi.

Likiditeleri elverdiği oranda reel sektörü desteklediklerini vurgulayan Tuncay, “İmkanları zorluyoruz. Bu seneyi kar yılı değil, ar yılı olarak adlandırdık. İster konut ve ihtiyaç kredileri olsun, ister taşıt kredileri olsun fiyatlama son derece cazip. Sektörlerin canlanması adına elimizden gelen her şeyi yapmaya devam ediyoruz. Yeni Ekonomi Programı (YEP) ile beraber özellikle kamu bankaları olarak reel sektörün en büyük destekçisi olacağız” dedi.

Vakıfbank Genel Müdür Yardımcısı Muhammet Lütfü Çelebi ise geçen yıl Türkiye’ye yönelik başlatılan “kur atağı”ndan bugüne kadar karlılığı bir yana bırakarak Türkiye bilançosuna odaklandıklarını söyledi.

Sanayicilerin, söz konusu dönemde, ciddi fedakarlıklarda bulunduklarını belirten Çelebi, “Bugün baktığımızda, önümüzün daha açık olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Çelebi, enflasyon ve faiz oranlarının düşmeye başladığını ifade etti.

“Kur atağının yaşandığı dönemde kamu bankaları devreye girmeseydi faizler yüzde 20-25’in altına düşmeyecekti.” diyen Çelebi, “Karlılığı bir tarafa bıraktık. Biz de 4-5 milyar lira kar etmesini bilirdik. Üreten ve katma değer yaratanın yanında yer almayı tercih ettik.” değerlendirmesinde bulundu.

KGF Genel Müdürü İsmet Gergerli de 2017’den bu yana 785 bin işletmenin 394 milyar lira kredi kullanmasına aracılık ettikleri bilgisini vererek günde ortalama 5-6 bin işletmenin başvurularının sonuçlandırıldığını söyledi.

Dünyada en hızlı çalışan KGF’nin Türkiye’de olduğuna işaret eden Gergerli, “Bu övgü bütün sistemin.” dedi.

Dünyanın her yerinde KGF benzeri yapıların bulunduğuna dikkati çeken Gergerli, son 4 yılda sistemi iyileştirerek bir model ortaya koyduklarını dile getirdi.

Gergerli, KGF destekli kredilerin amacı dışında kullanıldığı yönündeki eleştirilere de değinerek şunları kaydetti:

“Bu krediler yata, kata gitti şeklinde söylemler vardı. Toplam kredilerin yaklaşık yüzde 91’i yeni kredi şeklinde kullandırılanlardır. Yeniden vadelendirilenlerin oranı yüzde 4,5 idi. Dolayısıyla bu şekilde özellikle iş dünyasının kendi ayağına sıktığı hususlar oldu. Normal bankacılık işlemlerinde alınan kredilerde yata, kata giden ne kadarsa bu kredilerde de o kadar vardır.”

Gergerli, geleceğe dair inancın güçlü tutulması gerektiğini belirterek “Türkiye gerçekten çok güçlü, birçok rekabetçi özelliğe sahip, girişimcilik ruhu çok gelişmiş bir toplum” diye konuştu.

Açılış konuşmalarından sonra moderatörlüğünü ASO Başkanı Nurettin Özdebir’in yaptığı oturumunda,  KGF Genel Müdürü İsmet Gergerli ve bankaların genel müdür yardımcıları, ASO Meclis ve Komite üyelerinin sorularını cevapladılar.


ONLINE HİZMETLER