Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir TOBB-ETÜ Endüstri ve Verimlilik Topluluğu tarafından düzenlenen ‘’Liderlik Kampı’12’’ toplantısında Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden gelen Endüstri Mühendisleri öğrencilerine hitap etti.

    16 Mart 2012
Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir  TOBB-ETÜ Endüstri ve Verimlilik Topluluğu tarafından düzenlenen ‘’Liderlik Kampı’12’’ toplantısında Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden gelen Endüstri Mühendisleri öğrencilerine hitap etti.
 
 
 
Toplantıda ağırlıklı olarak endüstri mühendisliği öğrencilerinin bulunduğunu ifade eden Özdebir, bu bölümün öğrencilerinin bakış açılarının farklı olduğunu gördüğünü ifade ederek, ”Böyle bir bölümü seçtiğiniz için tebrik ederim” dedi. Özdebir, rekabetin yoğunlaştığı, bireyin öne çıktığı bir yapıya doğru gidildiğini vurgulayarak, firmaların süreçlerini yeniden gözden geçirdiğini, müşterinin arzusuna göre kendisini geliştirmek zorunda kaldığını söyledi. ”İnovasyonu hayatın her sürecinde odağa koymalıyız” ifadesini kullanan Özdebir, ”İnovasyon bir ürünün geliştirilmesi olarak algılanıyor ama sadece bu değil… Üretim, pazarlama proseslerini, satış sonrası süreçlerin geliştirilmesini de kapsıyor” diye konuştu. Burada endüstri mühendislerine büyük görev düştüğünü dile getiren Özdebir, beşeri sermayenin niteliğini yükseltmek gerektiğini söyledi. Salonda bulunan öğrencilere seslenen Özdebir, ”Sizler bu ülkenin şanslı azınlığısınız” dedi. Eğitimin sisteminin özellikle ilk ve orta kısmında sıkıntı olduğuna işaret eden Özdebir, bu kaynakla inovasyon yapmanın beklenemeyeceğini belirtti. ”Türkiye’nin gündeminde 4 4 4 gibi bir takım çalışmalar var” ifadesini kullanan Özdebir, ”Ben bunun konuşulmasından son derece memnunum. Çünkü tartışılması demek dikkatlerin oraya yoğunlaşması demek. Sonucunda da ortak akılla iyi bir şeylerin olacağına inanıyorum” diye konuştu. Ar-Ge’nin uzun bir süreç olduğuna işaret eden Özdebir, Ar-Ge’nin paraya dönüşme ihtimalinin konularına göre yüzde 10, yüzde 20 olduğunu belirterek, inovasyonda sürecin daha kısa olduğunu belirtti.
 
Özdebir, inovasyon sürecinde bilişim teknolojisinin, haberleşmenin öneminin büyük olduğunu vurgulayarak, bilişim teknolojisinin çağı geliştirdiğini, toplumlarda dönüşüme yol açtığını ifade etti. Arap Baharında sosyal medyanın önemli bir yeri olduğuna işaret eden Özdebir, bilişim teknolojisine iyi hakim olunması gerektiğini söyledi. Dünyada rekabetin ağırlaştığına işaret eden Özdebir, verimliliğin hedef olarak konulması gerektiğini belirtti. Özdebir, verimliliğin sonsuz bir kavram olduğunu vurgulayarak, ”En iyi, iyinin her zaman düşmanıdır diye bir atasözü var” dedi. Üniversite-sanayi işbirliğinin her iki taraf için de kazan-kazan olabilecek bir süreç olduğunu belirten Özdebir, bu sürecin çok fazla başarılamadığını ifade etti. Özdebir, üniversitedeki terminoloji ile sanayideki terminolojinin farklı olduğunu ancak üniversite-sanayi işbirliği sağlanırsa hem üniversitenin hem de sanayinin karlı çıkacağını dile getirdi. Öğrencilerin sorularını da yanıtlayan Özdebir, küçük ve orta ölçekli şirketleri desteklemek için neler yaptıklarının sorulması üzerine, en çok eğitime önem verdiklerini belirterek, KOSGEB ve TÜBİTAK destekleri konusunda eğitim verdiklerini ama eğitime katılımların eksik olduğunu söyledi. Özdebir, sendikalaşma ile ilgili düşüncelerinin sorulması üzerine, sendikacıların dünyadaki gelişimi okuyamadıkları için geride kaldıklarını belirterek, şunları kaydetti: ”Aslında bir işletmeye sendikanın gelmesi oranın kurumsallaşmasını sağlar. İşletme yoksa çalışacak yer de yok. Çalışacak insan yoksa sermayenin de yapabileceği fazla bir şey yok. Et ve tırnak gibiyiz aslında. Sadece ücretin konuşulduğu sendikacılıkla bir yere varılması mümkün değil. Ülkemizde maalesef sendikalar, bir takım ideolojilerin, siyasi partilerin uzantısı gibi çalıştılar. Çok kötü anılarımız var.”
 
 
Konuşmanın ardından Özdebir’e toplantıya katılımından dolayı plaket verildi.