Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin ÖZDEBİR, Ankara Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölüm

   2012-05-05

 
Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, , Ankara Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümü tarafından düzenlenen, ''Sanayi ve Kariyer Günleri'' etkinliğinin açılışına katılarak bir konuşma yaptı. 
 
 
Türkiye'nin hızla sanayileştiğini ancak kimya sektöründe zayıf olduğunu belirterek, en az 5 tane daha rafineri ve petro kimya tesisinin kurulması gerektiğini söyleyen Özdebir, Türkiye'de nitelikli işgücüne ihtiyaç bulunduğunu belirterek, bir ülkenin en büyük sermayesinin beşeri sermayesi olduğunu ifade etti. Beşeri sermayeyi oluşturan gençlerin iyi yetiştirilmesi gerektiğini ifade eden Özdebir, ''Gençlere, istihdam edilemeyecek anlamsız alanlarda eğitim verilirse, bir takım gereksiz bilgilerle kafaları doldurulursa o ülkeye en büyük kötülüğü yapmış oluruz'' dedi.
 
ASO Başkanı Özdebir, küreselleşen dünyada artık Türkiye'nin de daha çok girişimciye, firma kuracak, iş yapacak, ticaret yapacak, üretim yapacak insanlara ihtiyacı olduğunu kaydetti. Türkiye'nin hızla sanayileştiğini ancak kimya sektöründe zayıf olduğunu belirten Özdebir, şöyle konuştu: ''Ankara'da hemen  hiç kimya sektörü bulunmuyor. Şu anda Türkiye'nin en çok cari açık verdiği alanlardan bir tanesi kimya sektörü. Türkiye'nin bu alanda şiddetle yatırıma ve yeniden yapılanmaya ihtiyacı var. En az 5 tane daha rafineri ve petro kimya tesisi kurmamız gerekir. Çünkü bizimle nüfus olarak aşağı yukarı aynı büyüklükte olan İran'da 10 tane rafineri var. Bizim de bu yapımızı mutlaka düzeltmemiz lazım. Ülkelerin gücü üretimlerinden gelir. Eğer siz üretemiyorsanız sizi kimse adam yerine koymaz.'' Ekonomide kişi başına düşen geliri artırmak için de girişimcilerin ve iş yerlerinin sayısının artırılması gerektiğine işaret eden Özdebir, ''İş yeri yoksa iş yoktur. O zaman insanlarımıza yapılabilecek en büyük hizmet, onların çalışabilecekleri iş yerlerinin sayısının artmasıdır. Bu sayı ne kadar çok olursa o zaman rekabet oluşur ve verimlilik artar'' diye konuştu.
 
Özdebir, kimya sektörüne çok meraklı olduğunu, kimya mühendisi olmayı çok isteğini ancak üniversitede makine mühendisliği bölümünü kazandığını kaydetti. Öğrencilere tavsiyelerde de bulunan Özdebir, ''Yaptığınız işi severseniz ona gerekli saygıyı gösterirseniz o da mutlaka size hizmet edecektir'' dedi.
 
 
Konuşmanın ardından Ankara Üniversitesi Mühendislik Bölümü dekanı Prof. Dr. Ülvi Yılmazer, Özdebir’e günün anısı için bir plaket verdi.

ONLINE HİZMETLER