ANKARA SANAYİ ODASI 60 YAŞINDA

   2023-11-17

18 Kasım 1963 yılında kurulan Ankara Sanayi Odası, 60. yıl dönümünü kutluyor.

ASO Başkanı Seyit Ardıç, 60. kuruluş yıl dönümü için yayımladığı mesajda, Ankara Sanayi Odası’nın sadece Başkent’in değil Türkiye’nin sanayisinin gelişiminde de öncü bir rol oynadığını belirterek şunları kaydetti: 
Ankara Sanayi Odası bundan tam 60 yıl önce 259 iş insanı tarafından, genç Cumhuriyet’in Başkentinde gelişmeye başlayan sanayiye sarsılmaz bir temel atmak için kuruldu. Hedef, bozkır Ankara’yı sanayi kenti haline getirmekti. 
Ankara Sanayi Odası olarak 60. yıl dönümümüzü, kurucu üyelerimizin hedeflerine ulaşmanın gururu ve mutluluğu ile kutluyoruz. Odamız, geçen 60 yılda hem Başkentimizin hem de ülkemizin sanayisinin gelişiminde öncü rol oynadı. 
18 Kasım 1963’te 259 sanayici ile yola çıkan Ankara Sanayi Odamız, bugün 13 Organize Sanayi Bölgesi, 142 Ar-Ge Merkezi, 37 Tasarım Merkezi, 13 Teknoloji Geliştirme Bölgesi, 40 meslek grubu ve 9 bin üyesiyle sadece Ankara’nın değil ülkemizin ekonomisine de yüksek katma değer sağlıyor. 

Ankara, dünyayı ve teknolojideki gelişmeleri yakından takip eden Başkentli sanayicilerle yüksek ve ortak-yüksek teknoloji alanlarında en çok yatırım yapılan bölge oldu. Son yıllarda ülkemizin büyük atılımlar yaptığı savunma sanayi sektörünün de kalbi Ankara’da atıyor. Başkentli sanayicilerimiz dünyanın dört bir tarafına ihracat yapıyor. 
Ankara Sanayi Odası, Türkiye’nin ilk yetkinlik ve dijital dönüşüm merkezi ASO Model Fabrika, ASO Sürekli Eğitim Merkezi (ASO-SEM), ASO Eğitim Vakfı, ASO Teknik Koleji’yle mesleki eğitimin yanı sıra sosyal ve kültürel alanda da ülkemize yön veriyor. 

Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında da Ulu Önderimiz Atatürk’ün bizlere gösterdiği hedefler doğrultusunda, üretimi, istihdamı ve ihracatı artırmak, “Başkent’in sanayisinden sanayinin başkentine” hedefimize ulaşmak için çok çalışmaya devam edeceğiz. Dijital ve yeşil dönüşümümüzü gerçekleştirip, “Türkiye Yüzyılı” vizyonuyla ülkemizi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri yapma hedefine kararlı adımlarla yürüyeceğiz. 

Odamızın kuruluşunun 60. yılını bu duygu ve düşüncelerle kutluyor, ASO’nun kuruluşunda ve bugünlere gelmesinde emeği geçen tüm sanayicilerimize şükranlarımızı sunuyor, ebediyete intikal edenleri minnet, saygı ve rahmetle anıyorum. 
 


ONLINE HİZMETLER