Ankara Metrosu Araçları Üretim Tesisleri temel atma töreni Ulaştırma, Denizcilik ve Haber

    12 Nisan 2013

 
Ankara Sanayi Odası 1. Organize Sanayi Bölgesi’nde gerçekleşen metro araçları üretim tesisi temel atma törenine ayrıca Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi Gong Xiaosheng, bazı milletvekilleri ve çok sayıda sanayici katıldı.
 
 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım temel atma töreninde yaptığı konuşmada,  Ankara’da metro hattını Esenboğa Havalimanı’na bağlamak için yıl sonuna kadar projelerin tamamlanacağını, gelecek sene de hattın yapımı için harekete geçileceğini bildirdi.

 Bakan Yıldırım, Ankara için güzel bir hizmetin başlangıcı dolayısıyla OSB’de bir araya geldiklerini söyledi.  

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Ankara metrolarını tamamlamak yetmez, Ankara’yı Esenboğa’ya bağlamak gerekir” dediğini, bu konuda talimat verdiğini anlatan Bakan Yıldırım, Ankara’da metro hattının Esenboğa Havalimanı’na bağlanması konusunda projelerin yapımı için ihalenin gerçekleştirildiğini, yıl sonuna kadar projelerin biteceğini kaydetti. Yıldırım, “Gelecek sene de o hattın yapımı için harekete geçeceğiz” dedi. Ankara metrolarının inşaatının hızla sürdüğünü ifade eden Yıldırım, “Ankara metroları bizim için o kadar öncelikli bir konu oldu ki genel müdür yer altından çıkmıyor, evine gidemiyor, işlerini aksatıyor. Çünkü o biliyor ki bu metrolar ya bitecek ya bitecek. Metrolar bitmezse kim bitecek, onu siz biliyorsunuz” diye konuştu. Lise öğrencisi olduğu yıllarda, siyasetçilerin, seçim propagandalarında, Ankara-İstanbul arasına yapılacak süratli demiryoluyla seyahat süresinin 2,5 saate ineceği vaadinde bulunduklarını anlatan Yıldırım, şöyle konuştu:  “Yıl 1972. Abdülhamit’in tahtta kaldığı süre kadar geçmiş. Ama projede değişen hiçbir şey olmamış. 12 hükümet, 20 bakan değişmiş, Türkiye her seferde Yüksek Hızlı Tren (YHT) hayalini bir başka bahara ertelemiş. Geldik, başladık ve Türkiye’de Ankara-Eskişehir hattını 2009’da devreye alarak, ülkemizi, Avrupa’nın 6., dünyanın 8. YHT işletmeciliğine sahip ülkesi haline getirdik. Sene sonunda Eskişehir-İstanbul etabını bitiriyoruz. 150 yıllık rüyamız Sultan Abdülmecit’ten bize kalan Marmaray Projesi’ni de bitiriyoruz. Böylece Çin ile İngiltere’yi, Pekin ile Londra’yı modern demir ağlarla bağlayacak projeyi hayata geçiriyoruz.”
     
Türkiye ile Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki ilişkilerin asırlar öncesine dayandığını belirten Yıldırım, İpekyolu kervanlarını iki ülkenin beraber inşa ettiğini, bugünün de ipek demiryolları ağını inşa etme zamanı olduğunu kaydetti.   

ASO Başkanı Nurettin Özdebir’in geçen yıl Ağustos ayında kendisini ziyaret ettiğini ve sanayicilerin yapılan işlerin içinde etkin yer almak istediklerini dile getirdiğini anlatan Yıldırım, aradan 1 yıl geçmeden, metro araçlarında yerli katkı payını yüzde 51’e çıkardıklarını ve üretim için tesis kurulduğunu anlattı. 
 
Yıldırım, bugün temeli atılan tesisin sadece Ankara’nın ihtiyacı olan metro araçlarını değil, coğrafyada var olan ve gelecek 10 yılda 75 milyar dolara ulaşması beklenen ihtiyacı gidermede en önemli merkez olacağını söyledi.  Metro inşaatlarının hızla sürdüğünü anlatan ve 324 metro aracının hizmete alınacağını kaydeden Yıldırım, “Kurulacak fabrikanın 324 aracı yapıp yetiştirmesi mümkün değil. Metroyu bu yıl sonu açacağımız için ilk partiyi Çin’den getirecekler. Ondan sonraki partiler de fabrikada yapılmaya başlanacak. Birden bire yüzde 51 olmaz. Başlamadan hiçbir şey olmaz. Her şey dışardan geliyordu. Bu bir adımdır yüzde 30 olacak, yüzde 51 olacak, belki yüzde 70’e, 80’e çıkacak. Bu sanayicilere bağlı” diye konuştu. Bakan Yıldırım, fabrikada 350 Ankaralının iş sahibi olacağını, 6 bin kişinin de buradan dolaylı olarak ekmek yiyeceğini söyledi. “Terör örgütü, inat etti. Yaktı, yıktı, saldırdı. Biz de inat ettik, sonunda havlu attı, o da hizaya geldi” diyen Yıldırım, bugünün birlik ve beraberlik zamanı olduğunu kaydetti.  Milli birliği, kardeşliği, enerjiyi daha güzel işlere, daha büyük projelere harcama zamanı olduğunu belirten Yıldırım, “İşte şimdi aklı selim galip geldi. Bundan böyle enerjimizi, bir hiç uğruna yok etmeyeceğiz. Kaynaklarımızı, ülkemizin kalkınması, insanımızın mutluluğu ve refahı için harcayacağız” dedi. Teröre harcanan 400 milyar dolarla, 20 bin kilometre daha fazla otoyol, 400 tane boğaz köprüsü yapılabileceğini anlatan Yıldırım, “Bütün bunlar geride kaldı. Bundan sonra fabrikalar birer birer yükselecek, insanların yüzü gülecek, herkese aş, iş imkanı olacak” diye konuştu.  Fabrikanın ilk bölümünün 1 yılda yapılacağını belirten Yıldırım, Ankara’nın çok beklediğini, söz konusu tarihin geç olduğunu ifade ederek, yetkilileri kürsüye çağırdı.
 
Tesisteki iki ortak firmadan MNG Holding yetkilisinin Ekim ayı sonunda binaların hazır olacağını söylediğini belirten Yıldırım, CSR firması yetkilisinden de fabrikanın Aralık ayı sonunda imalata başlayacağı sözünü aldı. 

 
 

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de metroların hizmete girmesiyle 2014’te Ankara trafiğinin rahatlayacağını belirtti. Havalimanının yanına fuar alanı açılacağını ifade eden Gökçek, Ankara-havalimanı arasına metro yapılmasını istedi. Şentepe’ye yapılacak teleferiklerden ilkinin ihalesinin dün yapıldığını anlatan Gökçek, “3,5 kilometre, inşallah 8 ay içinde bitecek” dedi. Atatürk Orman Çiftliği içinde yeni bir bulvar yaptıklarını belirten Gökçek, “Bulvarın üzerine 12 tane alt-üst geçit yaptık ve hızlı trene yol verdik. Hızlı tren durmadan geçiyor” diye konuştu.  Gökçek ayrıca metro araçları üretim tesisleri için ASO 1. OSB’de yer temin eden ASO Başkanı Nurettin Özdebir’e teşekkürlerini dile getirdi.
 
 
ASO Başkanı Nurettin Özdebir de metro araçlarında yüzde 51 yerli katkı uygulamasının Türkiye ve Ankara sanayisi adına önemli bir gelişme olduğunu kaydetti.
 

Konuşmalardan sonra ASO Başkanı Nurettin Özdebir ile  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ve beraberindekiler, mero araçları üretim tesisin temelini attı.