Ankara Kent Konseyi’nden ASO’ya Ziyaret

   2020-01-14

Ankara Kent Konseyi (AKK) Yürütme Kurulu Başkanı Halil İbrahim Yılmaz ve Yürütme Kurulu Üyelerinden oluşan heyet Ankara Sanayi Odası’nı ziyaret ederek ASO Yönetim Kurulu Üyeleri ile biraraya geldi.

Heyete ev sahipliği yapan ASO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Seyit Ardıç ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Konuşmasında Türkiye’nin başkenti ve en kalabalık ikinci şehri olan Ankara’nın Türkiye gayri safi yurtiçi hasılasındaki (GSYİH) payının yüzde 9 olduğunu belirten Ardıç, bu rakamın yüzde 27’sinin de sanayi sektörü tarafından elde edildiğini dile getirdi. Ankara’nın müteahhitlik, madencilik, iş makinaları ve savunma sanayi gibi güçlü sektörleri ile ön plana çıktığını kaydeden Ardıç, “Savunma sanayinin oluşturduğu altyapı ve talep sonucunda makine ve metal sanayisi il ekonomisinde çok önemli bir seviyeye ulaştı. Ankara, 2019 yılında gerçekleştirdiği 8,3 milyar dolarlık ihracat ile ülkemiz ihracatında beşinci sıradaki yerini korudu. Türkiye ekonomisinde önemli bir yer tutan Ankara, güçlü yönleriyle gelişerek kalkınacak” diye konuştu.

Ankara’nın turizm potansiyeliyle büyük fırsatlar barındırdığını da kaydeden Ardıç, Başkentin gelişimi için gerekli çalışmaların içinde yer almak istediklerini söyledi. Ardıç, ”Ankara bizim, Ankara hepimizin. Kentin faydasına olacak her işte desteğe ve iş birliğine hazırız. Bu amaç için beraber çalışmaktan mutluluk duyarız” dedi.

AKK Başkanı Halil İbrahim Yılmaz da, Ankara’nın Türkiye ve Orta Doğu’nun en önemli üretim merkezlerinden biri olduğunu belirterek 13 organize sanayi bölgesi bulunan Başkentin günümüzde memur kenti olarak anılmadığını dile getirdi. AKK olarak kültürün, sanatın, edebiyatın başkentinin de Ankara olmasını hedeflediklerini kaydeden Yılmaz, bu hedefe ulaşmak için şehrin üretim yapması gerektiği değerlendirmesinde bulundu. Yılmaz, “Üretimin olmadığı bir şehirde huzur da kent kültürü de olmaz. Kentteki işsizliğin çözüm yeri olarak gördüğümüz üretim ekonomisini çalışan, üreten, istihdam sağlayanlarla birlikte geliştireceğiz. Ankara’nın tekrar üretimin başkenti olması için kentin iradesine, coşkusuna ve üretimine ihtiyacımız var. Üretim olmazsa bu kentte bereket olmaz” diye konuştu.

5.5 milyon kişinin yaşadığı ve 1 milyon 800 bin iş gücünün olduğu Ankara’nın üretiminin de merkezi olmasını amaçladıklarını kaydeden Yılmaz, Ankara’nın istihdamın sağlandığı, yaşam konforun arttığı, şehirde yaşayanların ekonomik refahının sağlandığı dünya başkentlerinden biri olmasını hedeflediklerini belirtti. Yılmaz, “Bu topraklarda üretimin tekrar hak ettiği saygınlığı kazanması için kentin ortak aklını temsil eden sivil toplum kuruluşlarının üreticilerle birlikte çalışması gerekiyor. Üretenlerin tekrar saygın olduğu bir dönemi yaşamak istiyoruz. Bu şehir rant ekonomisinin bedelini ağır ödedi. Üretim ekonomisini terk ederek başka bir yol denendi, bedelini şimdi ödüyoruz” dedi.


ONLINE HİZMETLER