Ankara 2. Sanayi Fuarı İçin Geri Sayım Başladı

   2012-09-18

 
Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir,  20-24 Kasım tarihleri arasında Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek olan ‘‘Ankara 2.Sanayi Fuarı’’ (ANSAF12) hakkında açıklamalarda bulundu.

Fuarın tanıtımı için Ankara Sanayi Odası'nda  düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunan ASO Başkanı Nurettin Özdebir, fuarların bir şehrin tanıtımında ve gelişmesinde büyük katkısı olduğunu belirterek, hedeflerinin sadece yerel bir fuar yapmak olmadığını, Türkiye'nin başkenti olan Ankara'ya yakışır uluslararası bir fuar gerçekleştirmek istediklerini bildirdi.Ankara'nın ulaşılabilirliğini artırmak için bir çalışma başlattıklarını hatırlatan Özdebir, bu kapsamda şehre yapılan direkt uçuşları artırma noktasında adımlar attıklarını kaydetti.

Özdebir, yurt dışında bir kente doğrudan ulaşım yoksa o yerin köy olarak algılandığını belirterek, "Hızlı tren çalışmalarıyla birlikte Ankara tren hatlarının düğüm noktası ilan edildi. Bu çalışmalar önümüzdeki sene daha da gelişecek, Çin'e kadar uzayacak. Bu da başkentin ulaşılabilirliğini ve ekonomik değerini arttıracak" diye konuştu.
 

ANSAF'ın 2010 yılında 2 yılda bir tekrarlanmak üzere başlatıldığını hatırlatan Özdebir, "Ankaralıların bu fuara sahip çıkmasını bekliyoruz" dedi. Fuar alanıyla ilgili yaptıkları çalışmalara değinen Özdebir, Ankara Esenboğa Havalimanı yanında bulunan fuar alanının büyüklüğünün önce 1 milyon 800 bin metrekare olarak belirlendiğini, Bakanlar Kurulu Kararı'yla 3 milyon metrekareye çıkarıldığını bildirdi. Fuar alanının yanına film platolarının da yapılacağını anlatan Özdebir, Ankara'nın kültürel hayatının gelişmesinde bu platoların büyük katkısı olacağını ifade etti. Özdebir, Ekonomi Bakanlığı koordinatörlüğünde fuara 23 ülkeden alım heyetlerinin geleceğini, söz konusu ülkelerden gelen sanayicilerin 3 gün boyunca konaklama masraflarının karşılanacağını söyledi.
 
Hızlı tren çalışmalarıyla Ankara'nın, demiryollarının da başkenti konumuna geldiğini kaydeden Özdebir, "Demiryolu ulaşımının merkezi olan Ankara, neden Eskişehir'le birlikte demiryolu sanayisinin de merkezi olmasın ve bu alanda bir demiryolu fuarı olmasın" dedi.
 

-Fuarda sergilenecek ürün grupları-

Fuarda, "Makine-Metal İşleme", "Endüstriyel Otomasyon", "Hidrolik Pnömatik", "Enerji, Elektrik ve Elektronik", "Depolama, İstif Etme ve Lojistik", "İnşaat ve Yapı Malzemeleri", "Çevre Teknolojileri", "İş makineleri ve Yedek parça", "Telekomünikasyon", "Isıtma, Soğutma ve Havalandırma", "Güvenlik Teknolojileri Ana ve Yan Sanayi", "Araç Üstü Ekipmanları, Teknolojileri ve Yan Sanayi" sektöründen ürün grupları sergilenecek.