ABD Ticaret Müsteşarlığı Çalışma Ofisinin Ankara Sanayi Odası Hizmet Binasında Faaliyetler

   2012-06-26

 
Ankara Sanayi Odası ve ABD Ankara Büyükelçiliği iki ülke arasındaki ticaret hacminin arttırılması ve Ankaralı sanayicilerle ABD’li işadamlarının işbirliği imkanlarının geliştirilmesi konusunda uzun bir süredir çalışmalar yürütmektedir. Bu çalışmaların bir sonucu olarak ABD Ticaret Müsteşarlığı çalışma ofisinin Ankara Sanayi Odası Hizmet Binasında faaliyetlerini sürdürmesi kararlaştırılmıştır.
 
Ankara Sanayi Odası ve ABD Büyükelçiliği’nin gerçekleştirdiği bu stratejik işbirliği ve ABD Ticaret Müsteşarlığı Çalışma Ofisinin ASO Binası’nda  hizmete girecek olması  münasebetiyle   ABD Ticaret Bakan Vekili   Rebecca Blank, ABD Ankara Büyükelçisi   Francis J. Ricciardone ve ASO Başkanı   Nurettin Özdebir’in katılımıyla bir toplantı düzenlendi.
 
 
Toplantının açılışında bir konuşma yapan Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, ABD'nin diğer ülkelerde ticaret müşavirliğinin büyükelçiliğinin dışında konuşlanmasına müsaade etmediğini belirterek, ABD Ticaret Müsteşarlığı Çalışma Ofisi'nin ASO binasına taşınmasının Türkiye için bir ayrıcalık olduğunu söyledi.
 
Özdebir, Ofis'in ABD ve Türkiye arasındaki karşılıklı ticaretin geliştirilmesi açısından çok olumlu olacağını belirtti. ABD'nin her ülkede tcaret müşavirliğini büyükelçiliğinin dışında konuşlanmasına izin vermediğini dile getiren Özdebir, ''Bu da Türkiye için bir ayrıcalık.  Türkiye'nin güvenilir bir ülke olduğunun da bir göstergesi'' dedi. Teknoloji devi, ileri üretim üssü ABD'nin bu enerjisi ve gücünden Türkiye'nin de pay alması gerektiğinin altını çizen Özdebir, Türkiye'nin gelişen genç nüfusu için yeni ürünler getirilmesinin ciddi bir pazar oluşturabileceğini söyledi. 
 
 
 ABD Ticaret Bakan Vekili Rebecca Blank ise küresel ekonomik sorunlar olduğunu ancak ABD ve Türkiye arasında beraber çalışılacak büyük fırsatlar bulunduğunu vurguladı.  Yatırım olanaklarını ve işbirliklerini artırmak istediklerine işaret eden Blank, ASO'da açılacak olan ofis sayesinde ilişkilerin daha fazla gelişeceğini düşündüklerini belirtti.  ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone de Türkiye ile ABD arasındaki stratejik savunma ilişkilerinin çok önemli olduğunu, bunun yanı sıra stratejik ekonomik ilişkilerin de büyük önem taşıdığını belirterek, Ticaret Müşavirliği Çalışma Ofisi'nin ASO binasında açılacak olmasıyla karşılıklı güvenin gösterildiğini kaydetti. Bu ofis ile daha gelişmiş bir temas noktası kurduklarına değinen Ricciardone, ''Bölgede gerginlikler olsa bile biz çok iyi işler çıkarıyoruz'' dedi.

ONLINE HİZMETLER