3. Çeyrek Büyüme Rakamlarını Değerlendiren Özdebir: “Yatırımlardaki Artış Sanayide Geri Dönüşe İşaret Ediyor”

   2020-11-30

3. Çeyrek büyüme rakamlarını değerlendiren Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, “2020 yılının 3. çeyreğinde %6,7 büyüme ile ekonomide büyüme beklentileri gerçekleşmiş oldu” dedi.

Özdebir’in açıklaması şöyle:

“Finans ve sigorta sektöründeki %41,1’lilk artış, 3. çeyrekteki kredi genişlemesinin büyümenin ivmelenmesinde önemli katkı sağladığını gösteriyor. Sanayide  %8,0, inşaat %6,4, tarım %6,2, hizmetler sektörü ise %0,8 arttı. Özellikle yatırımlardaki 22,5 seviyesindeki artış, sanayi üretiminde geri dönüşe dikkat çekiyor.  Makine teçhizattaki  yüzde 23,5’lik artış da  oldukça dikkate değer. Ertelenmiş talep ve reel sektörün gelecek dönemdeki fiyat artış beklentisi de de bu oranın yukarı çıkmasında  etkili olmuş gibi gözüküyor.

Öte yandan İnşaat sektörünün sekiz çeyrektir daralırken, 3. çeyrekte %6,4 oranında büyümesi önemli. Ayrıca, son 4 çeyrekte stok yatırımlarda %5’in üzerindeki artış büyümeye önemli bir katkı sağladı. 

Dış ticaret tarafında ise, ithalatta üçüncü çeyrekte bir önceki yılın aynı çeyreğine göre zincirlenmiş hacim endeksi  %15,8 artarken, ihracat %22,4 oranında azaldı. Özellikle pandemi dönemi ile birlikte ihracat yaptığımız ülkelerdeki daralma buna neden  oldu.

Sonuç olarak bu büyüme önemli ama bundan sonraki süreçte daha önemli olan büyümenin sürdürülebilir olmasıdır.

Ancak, son çeyrekte  Merkez Bankası’nın sıkılaştırma politikalarına devam edeceğine ilişkin politika adımları ve pandemi sürecindeki belirsizlik  büyüme dinamiklerini olumsuz yönde etkileyecektir. Buna rağmen son çeyrekte ivmelenme azalsa da yılın tamamında pozitif bir büyüme göreceğimizi düşünüyorum.  

Hep ifade ettiğim gibi sağlıklı büyüme; üretim odaklı, yüksek katma değer yaratan ve ithalata bağımlı olmayan bir üretim modeli ile gerçekleşir. Sürdürülebilir bir enflasyon ve faiz düzeyinde Türkiye ekonomisine olan güvenin tesis edilmesi; potansiyele yakın büyümeye ulaşmada katkı sağlayacaktır.”