Ankara Sanayi Odası’ndan Kadınlar Gününde Kardeşlik Yemeği

    9 Mart 2017

Ankara Sanayi Odası 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden gelen iş kadınlarının da yeraldığı yemekli bir toplantı düzenledi. “Ankara Hakkari Kardeşlik Köprüsü” temalı etkinlikte Hakkari, Adıyaman, Kütahya gibi illerden gelen girişimci kadınlar deneyimlerini katılımcılarla paylaştı. Geceye ASO Meclis ve Komite üyeleri, sivil toplum örgütlerinin yöneticileri, bürokratlar ve çok sayıda davetli katıldı.
Gecenin açılış konuşmasını yapan ASO Yönetim Kurulu Üyesi Seyit Ardıç, Türkiye’de kadınların ekonomik, sosyal ve siyasal hayata yeterince katılmadıklarını belirterek,“Türkiye hedefleri olan bir ülke. Küresel düzeyde rekabet edebilir bir ülke olabilmemiz için edebilmemiz için Türkiye’de nüfusun yarısını oluşturan kadınların iş hayatına katılması büyük önem taşıyor. Kadınlar olmadan hedefimize ulaşmamız zor” dedi. Kadın girişimcilerin artması için ASO olarak büyük çaba gösterdiklerini belirten Ardıç, ASO girişimcilik okulundan mezun olanların yarısından fazlasının kadın olduğuna dikkat çekti. Ardıç, Türkiye’de kadınların şiddet haberleriyle değil, her alanda başarı hikayeleriyle gündeme gelmesi dileğinde de bulundu.
ASO Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir’in eşi Oya Özdebir ise yaptığı konuşmada “Kadın hakları sorunları çözümlenmeden, kadınlar kendilerini güvende hissetmeden ne ülkemizde, ne de dünyada tam bir mutluluk ve huzur olamaz. Yıllardır büyük bir titizlik ve özveriyle yetiştirdiğimiz evlatlarımızı gözü dönmüşlerin hırsları için kurban ediyoruz. Artık tüm kadınlar olarak gücümüzü kardeşlik üzerine kullanmayı bütün kadın arkadaşlarıma öneriyorum” şeklinde konuştu.

Ankara-Hakkari Kardeşlik Köprüsü projesi kapsamında 2017 yılına Ankara’dan iş dünyası örgütlerinin başkanlarıyla birlikte Hakkarili vatandaşlarla girdiklerinin altını çizen Özdebir, “Yeni yıla Hakkari’deki kardeşlerimizle birlikte girdik. Ankara ve Hakkari artık kardeş illerdir. Ankara-Hakkari Kardeşlik Köprüsü’nü kurduk, artık geçişler serbest. Amacımız kardeş olmanın bilinciyle sorunlarımızı birlikte, gerçek kardeşler gibi çözmektir” ifadelerini kullandı.

Daha sonra Adıyaman’dan gelen kadın girişimci Hayriye Ersoy, Hakkari’den Remziye Müzezzionoğlu, Yüksekova’dan Yüksel Göksal ve Yüksekova Uzunköprücük köyünden Zeliha Cankurtaran kürsüye çıkarak yaşadıkları deneyimi katılımcılarla paylaştılar. Ankara dışından gelen kadın girişimcilere gecenin anısına ASO Yönetim Kurulu Üyeleri Seyit Ardıç ve Yılmaz Kayaaslan ile Oya Özdebir tarafından birer plaket verildi.
Gecede ayrıca, ASO’nun faaliyeti devam eden en eski kadın sanayici üyesi Birten Gökyay’a da başarı plaketi verildi.

UZP_8739 UZP_8771 UZP_8844
UZP_9027 UZP_9104 UZP_9197