Yunanistan “Stratejik Ve Özel Yatırımlar İçin Dostane Kalkınma Ortamın Oluşması Ve Diğer H - Ankara Sanayi Odası

Yunanistan “Stratejik Ve Özel Yatırımlar İçin Dostane Kalkınma Ortamın Oluşması Ve Diğer H

Tarih: 14.08.2013
İşareti: 05/5000-2929
 
Sayın Üyemiz,
 
Yunanistan Ankara Büyükelçiliği’nden alınan bir yazıda, Yunanistan’a, özellikle turizm ve emlak edinimi sektörlerinde, daha fazla yatırımın gerçekleşmesi vizyonu ile, geniş kapsamda, yatırımcıların Yunanistan’da uzun süreli ulusal vize almalarını teşvik eden, yeni ve esnek prosedür içeren, yeni bir yasanın çıktığı bildirilmektedir.
 
Daha detaylı olarak, 18 Nisan 2013 tarihinde Yunan Meclisi tarafından kabul edilen 4146/2013 sayılı “Stratejik ve Özel Yatırımlar için Dostane Kalkınma Ortamın Oluşması ve diğer hükümler” adlı yasaya göre; (nüshası ilişikte sunulmaktadır.)
 
·        Yunanistan’da emlak yatırımı yapma isteğini kanıtlayabilecek veya emlak sahibi veya Yunanistan’da otel ya da turistik möbleli konut için en az on senelik kira sözleşmesi imzalamış üçüncü ülke vatandaşlarına, Yunan Konsolosluk Makamları tarafından, Yunanistan için uzun süreli ulusal vize verilebilir. Satın alma ya da kira sözleşmesinin yapılacağı mülkün, en az 250.000 avro ticari değerinin olması gerekmektedir. Uzun süreli ulusal vize alan üçüncü ülke vatandaşı, Yunanistan’da ikamet izni için başvurabilir.
·        “Bakanlar arası Stratejik Yatırımlar Kurulu”nun kararı ile “stratejik” olarak nitelendirilen yatırımlar için, Yunanistan Konsolosluk Makamları, stratejik yatırımcı kurumunun yasal temsilcisine ve söz konusu yatırım planının düzenli bir şekilde gerçekleşmesi için Yunanistan’da bulunmaları gerekli görülen on (10) kişiye kadar, uzun süreli ulusal vize verebilirler. Söz konusu vize, müracaatta bulunan kişiye, ilgili müracaatın yapıldığı Konsolosluk Makamına, ikamet izninin onandığı İçişleri Bakanı kararının bir nüshası geldikten sonra verilebilir.
 
Söz konusu Yasa, ülkede yatırım yapmak isteyen yabancı yatırımcılara Yunanistan’da uzun süre ikamet etmek imkanına yardımcı olmayı ve teşvik etmeyi amaçlamakta olup, özellikle Türkiye durumunda, bu Yasanın ekonomik işbirliğine ve Yunanistan ile yatırım ilişkilerinin daha fazla güçlenmesine önemli bir şekilde katkıda bulunabileceğine inanılmaktadır.
 
Bu çerçevede, ekte örneği bulunan 4146/2013 sayılı “Stratejik ve Özel Yatırımlar için Dostane Kalkınma Ortamın Oluşması ve diğer hükümler” adlı yasa ve uygulaması ile ilgili detaylı bilgi, İstanbul’daki Yunanistan Başkonsolosluğu’ndan ( Tel: 0212 393 82 90-4, grgencon.kon@mfa.grl ), İzmir’deki  Yunanistan Başkonsolosluğu’ndan (Tel: 0232 464 31 60-61, grgencon.smy@mfa.gr ),   Edirne’deki    Yunanistan Konsolosluğu’ndan (Tel: 0284 235 58 04-64, grcon.adr@mfa.gr ), ve Ankara’daki Yunanistan Konsolosluk Ofisi’nden (Tel: 0312 4480873-4482249, gremb.ank@mfa.gr ) alınabilir.
 
Bilgilerinize sunarız.  
 
Saygılarımızla
Ankara Sanayi Odası