YAZILIM SANAYİCİLERİ ASO ÇATISI ALTINDA GÜÇLENİYOR

    17 Kasım 2017

Yapılan yasal düzenlemeyle sanayici sayılan yazılımcılar, Ankara Sanayi Odası çatısı altında güç birliği yapıyorlar. ASO’nun ilk seçimiyle birlikte müstakil bir komite haline gelecek olan yazılım sanayicileri, sektörün gelişimi ve ihracatın artırılmasına yönelik sorunları tartışmak için ASO’nun ev sahipliğinde bir araya geldiler.

Toplantıya ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Türkiye Bilişim Derneği Başkanı Rahmi Aktepe, ASO Diğer İmalat ve Yazılım Sektörü Meslek Komitesi Başkanı Nuray Başar, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bürokratları ve çok sayıda yazılım sektöründen sanayici katıldı.

Toplantının açılışında konuşan ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Dijital teknolojilerin üretim proseslerine girmesiyle ürünlerin kalitelerinde yaşanan artışı herkesin gördüğünü ve bu anlamda dijital teknolojilerin üzerinde daha fazla durulması gerektiğini ifade etti. 21. yüzyılın sensörler yılı olacağına işaret eden Özdebir, “Bilginin, data’nın çok daha fazla toplandığı, her parametrenin ölçülebildiği, her yerden bilgi akışının sağlandığı çağda yeni yazılımlara ihtiyaç var. Yazılım artık en ufak makinada bile bulunması gereken bir hale geldi. Bizim ülke olarak kendi yazılım programlarımızı kendi işletim sistemimizi yapabilmemiz lazım. Bu ülkemizin güvenliği açısından da son derece önemli hale geldi” dedi.

Çağımızda en hızlı büyüyen sektörün teknoloji sektörü olduğunu söyleyen Özdebir, “Dünyanın en büyük 10 şirketi arasında teknoloji şirketlerinin ön plana çıktığını görüyoruz. Teknoloji geliştikçe bilgi artıyor, bilgi artıkça teknoloji gelişiyor. Artık bilgi çok hızlı üretiliyor. Bu hızlı değişime hepimizin ayak uydurması lazım. Endüstri 4.0 aşamasına geldiğimiz zaman işler biraz daha karmaşıklaşıyor. Makineler birbirleriyle konuşuyorlar ve işleri kendi kendilerine yapıyorlar. Endüstri 4.0 dönüşümüne ayak uyduramazsak çok yüksek beceri isteyen ürünler haricindeki çok uç ürünlerde üretim yapan firmalarla rekabet edemeyiz” diye konuştu.

Türkiye Bilişim Derneği Başkanı Rahmi Aktepe de TBD’nin 3 dönemdir başkanı olduğunu ve hala daha milli yazılımın tanımını yapamadığını vurguladı. Aktepe, “Yerli yazılım nedir, milli yazılım nedir bunun tanımı bende yok. Yazılım mevzu olunca bu nasıl yerli yazılım olarak tanımlanacak bilmiyorum. Bir çalışma grubunun, Devletin de  bunun tanımını yapabildiğini düşünmüyorum. Biz sadece devlet bize teşvik versin yaklaşımıyla bir yere varacağımızı sanmıyorum” diye konuştu.

ASO Diğer İmalat ve Yazılım Sektörü Meslek Komitesi Başkanı Nuray Başar ise dünya ticaretinin artık teknoloji etrafında döndüğü bir çağda yaşadıklarını vurguladı. Başar, dijitalleşme hayatımızın her yerinde, her anında yerini çoktan aldı. Hayatımızı bu kadar kolaylaştıran teknolojileri üreten, dijitalleşmeyi gerçekleştiren bizler yani yazılımcılar mesleğimizle ilgili birçok sorunla sürekli boğuşmak zorunda kalıyoruz” diye konuştu.

IMG_0797 IMG_0790
IMG_0764 IMG_0720