Yanya ve Çevresindeki Yatırım İmkanları - Ankara Sanayi Odası

Yanya ve Çevresindeki Yatırım İmkanları

    30 Nisan 2013

Tarih: 29.04.2013
İşareti: 05/5000-1678
 
Sayın Üyemiz,
 
Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü’nden alınan bir yazıda, Dışişleri Bakanlığından edinilen bilgilere atfen; Atina Büyükelçimiz Yunanistan’ın kuzeybatısındaki önemli merkezlerden biri olan Yanya ve çevresine bir ziyaret gerçekleştirmiş olup, söz konusu ziyaret esnasında yerel makamlarla görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda, bahse konu ziyaret esnasında gündeme gelen hususlar ile Atina Büyükelçiliğimizin anılan bölge ile ilgili değerlendirmeleri aşağıda belirtilmektedir:
–                     Yanya ve çevresi turizm ve yatırım bakımından önemli fırsatlar sunmakta ve yerel makamlar ülkemizle ilişkilerin geliştirilmesine önem atfetmekte olup, bölgeye yatırım yapmak isteyebilecek firmalarımızın bilgilendirilmeleri yararlı olacaktır,
–                     Yerel makamlar, turizm alanında anılan bölgeye yatırım yapmak isteyen Türk firmalarına her türlü kolaylığı göstermeye hazır olduklarını belirtmişlerdir.
–                     Büyük bir üniversiteye sahip olan Yanya, Igumenitsa’yla birlikte kuzeybatı Yunanistan’da batıya açılan en önemli kapı konumunda bulunmakta, yeni tamamlanan Egnatio otoyolu vasıtasıyla Selanik’e iki saatte ulaşılabilmekte, keza bölgeye üç kilometre mesafede bir havaalanı bulunmakta, ayrıca civardaki Preveze, Parga, Igumenitsa, Meçovo, Kalambaka, Tırhala, Korfu gibi merkezler Türk işadamlarına cazip imkânlar sunmaktadır.
–                     Şehrin kıyısında bulunduğu gölün diğer tarafındaki dağlık bölge, kayak pisti yapmaya müsait uzun, ağaçsız ve kaliteli kar yağan alanlarıyla kış turizmine uygun bir bölgedir. Bölgede bağlantı yolları, elektrik, su, kanalizasyon gibi altyapı bağlantıları hazır olmakla birlikte dağ henüz yatırıma açılmış durumda olmayıp, üzerinde hiç otel bulunmamaktadır. Ancak, yerel makamlar, ilgi duyulması halinde bu bölgeyi Türk yatırımcılara verebileceklerini ifade etmişlerdir.
–                     Diğer taraftan, Igumenitsa Limanı’nın yanında yer alan yaklaşık 150 yat kapasiteli, altyapısı gayet iyi gelişmiş durumdaki marinanın sahibi de yatırımcı aramaktadır.
–                     Atina Büyükelçiliğimiz tarafından, işadamlarımızın Yanya ve çevresine yatırım yapmak üzere yönlendirilmelerinin ve bu çerçevede turizme ağırlık verilmesinin faydalı olabileceği değerlendirmesinde bulunulmuştur.
 
Bilgilerinize sunarız
 
Saygılarımızla
Ankara Sanayi Odası