Vergi Dairesi’nden 31 Mayıs Çağrısı - Ankara Sanayi Odası


Vergi Dairesi’nden 31 Mayıs Çağrısı

    17 Mayıs 2017

Ankara Sanayi Odası ve Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı işbirliğinde düzenlenen “6736 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına ilişkin toplantılarının ikincisi OSTİM’de gerçekleştirildi.

Toplantıya ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Ankara Vergi Dairesi Başkanı İlhan Karayılan, OSTİM Başkanı Orhan Aydın ve çok sayıda sanayici katıldı.   

Toplantının açılışında konuşan OSTİM Başkanı Orhan Aydın, son yıllarda çıkan yapılandırmalar uygulamaya yönelik, daha pratik ve daha sürdürülebilir olduğunu belirtti.

ASO Başkanı Nurettin Özdebir de 6736 Sayılı kanun ile vatandaşın kamuya olan borç yükünün azaltılması, taksitlendirme, ihtilafların sonlandırılması gibi imkanlar getirildiğini dile getirerek bu fırsatın kaçırılmaması gerektiğine dikkat çekti.

Ankara Vergi Dairesi Başkanı İlhan Karayılan ise 6736 Sayılı Kanunun getirdiği yeni fırsatlar hakkında bilgiler verdi. Kanunla vatandaşlarımızın kamuya olan borç yükünün azaltılmasının hedeflendiğini belirten Karayılan, ”Bakanlığımız olarak borçların taksitler halinde ödenebilmesi, vergi ihtilaflarının sonlandırılması, devam eden vergi incelemeleri için kanundan yararlanılabilmesi, geçmiş yıl beyanlarının artırılması yoluyla vergi incelemesine muhatap olunmaması, daha önce unutulmuş, eksik beyan edilmiş vergiler için pişmanlık beyanı yapılabilmesi, işletme kayıtlarının gerçek duruma uygun hale getirilmesi amacıyla bir dizi çalışma başlattık” dedi.

Kanunla beraber yapılandırılması ihlal olan borçlular, ödemeleri gereken taksit tutarlarını geç ödeme zammı ile birlikte 31.05.2017 tarihine kadar ödeyebilecektir. Borçlular Mayıs 2017 ayı sonuna kadar ödemelerini peşin yaptıkları takdirde peşin ödeme indiriminden yararlanabilecekler.

1 2 3
4