VERGİ DAİRESİ VE SGK’DAN “BARIŞALIM” ÇAĞRISI

    6 Ekim 2016

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına ilişkin 6736 sayılı Kanun Ankara Vergi Dairesi Başkanı Mahmut Sütcü ve SGK Ankara İl Müdürü İsmail Sevinç’in de katıldığı toplantıyla Ankaralı sanayicilere anlatıldı.

ASO’da düzenlenen ve ASO Genel Sekreteri Doç. Dr. Yavuz Cabbar’ın evsahipliğinde gerçekleştirilen toplantıda, Vergi Dairesi ve SGK temsilcileri mükelleflere “Barışalım” çağrısı yaptılar.

Toplantının açılışında bir konuşma yapan Yavuz Cabbar, ülkemizde sık sık yeniden yapılandırmalar gerçekleştirildiğini belirterek, borcunu düzenli ödeyen mükelleflerin indirim beklentisini dile getirdi. Cabbar ayrıca, yapılandırmada vadelerin daha uzun olmasını ve GSYİH büyümesinin belli bir oranın altına düştüğü dönemlerde ödemelerin ertelenmesini de istedi.

Ankara Vergi Dairesi Başkanı Mahmut Sütcü ise Ankara Sanayi Odası ile işbirliği içinde çok sayıda çalışma gerçekleştirdiklerini belirterek, evsahipliği için ASO’ya teşekkür etti. Yasanın borçlulara büyük bir imkan getirdiğini ve kesinleşmiş alacakları, 18 eşit taksitte 36 ay vadelendirdiklerini hatırlatan Sütcü, kesinleşmemiş ve dava aşamasında bulunan borçlar konusunda ise mükellefin, davanın sürdürülmesi ve yapılandırmanın ne getirip ne götüreceğine bakarak karar vermesi gerektiğini ifade etti. Yasayla getirilen vergi ve matrah artırımının da çok önemli olduğuna dikkat çeken Sütçü, işletme kayıtlarının düzeltilmesinin de işletmelere büyük avantaj sağlayacağını vurguladı. Yapılandırma için 31 Ekim 2016 tarihine kadar başvurulabileceğini hatırlatan Sütçü, ilk iki taksitin çok önemli olduğunu da sözlerine ekledi.

SGK Ankara İl Müdürü İsmail Sevinç ise, bu cazip koşullarda borçluların borçlarından kurtulmalarını beklediklerini söyledi. Başvurularınızı son güne bırakmayın çağrısında bulunan Sevinç, SGK merkezlerinde her türlü soruya yanıt vermeye hazır olduklarını söyledi.

Açılış konuşmalarının ardından Vergi Dairesi Başkanlığı ve SGK İl Müdürlüğü uzmanları yapılandırmayla ilgili sunum yaptılar. Uzmanlar, sunumların ardından sanayicilerin spesifik sorularını da yanıtladılar.

  aso-genel-sekreteri-doc-dr-yavuz-cabbar ankara-vergi-dairesi-baskani-mahmut-sutcu sgk-ankara-il-muduru-ismail-sevinc
img_5088