Ulusal Havacılık Doğrudan Yabancı Yatırım Fuarı - Ankara Sanayi Odası

Ulusal Havacılık Doğrudan Yabancı Yatırım Fuarı

Tarihi 14.07.2015
İşareti : 05/5000-1660
İrtibat : dim@aso.org.tr  
Sayın Üyemiz,
Amerikan Ticaret Ateşeliği’nden alınan bir yazıda, Amerikan Ticaret Ateşeliği’nin Amerika firmalarının Türkiye’de ticaret yapmalarına yardımcı olduğu belirtilmektedir. Aynı zamanda Türk firmalarının ABD’de yatırım yapmalarına Amerikan Ticaret Bakanlığı’na bağlı Select USA programı aracılığıyla katkıda bulunduğu bildirilmektedir.
Select USA Programı’nın, ABD’ye yatırım yapmanın avantajlarını ortaya koyduğunu, yabancı şirketlere ücretsiz danışmanlık hizmetleri verdiğini, ABD’de yatırım yapmak isteyen ya da mevcut işlerini büyütmek isteyen iş sahiplerine, iş yeri açma ve genişletme sürecinde lojistik prosedürünü anlamalarına yardımcı olmayı amaçladığı belirtilmektedir.
Select USA tarafından sunulan hizmetlerin;
  • Yatırım fırsatları ve teşvikler konusunda yatırımcıları yerel ya da federal kaynaklarla buluşturduğu,
  • İş geliştirme amaçlı federal programlar ve teşvikler hakkında bilgi verdiği,
  • Sektörde yer alan kuruluşlarla bağlantı kurarak, bilgi sağlamak ve potansiyel iş ortaklarını bir araya getirdiği,
  • Federal kuruluşlarla başarılı işbirlikleri yapılması için engellerin belirlenip ortadan kaldırılmasını sağladığı,
  • İş yeri kurarken ve işçi istihdam ederken uyulması gereken ABD kural ve kanunlar hakkında bilgi vermek olduğu bildirilmektedir.
Select USA Yatırım Zirvesinin ikincisinin 2015 Mart ayında Washington’da,  ABD Başkanı Barack Obama, Başkan Yardımcısı John Kerry ve Ticaret Bakanı Penny Pritzker’in katılımıyla gerçekleştiği belirtilmektedir. Sözkonusu zirveyi takiben, katılımcılar tarafından ABD’deki yatırım fırsatlarının daha iyi değerlendirebilmesi adına sektörel odaklı bir Select USA etkinliğinin düzenlenmesinin faydalı olacağı ifade edilmektedir. Bu amaçla, Select USA ve Havacılık Sektörü Derneği, Aerospace States Association (ASA) ortaklığıyla 26-28 katılımcılar tarafından Los Angeles’ta Ulusal Havacılık Doğrudan Yabancı Yatırım Fuarı, (National Aerospace FDI Exposition) (Expo) düzenlenmesine karar verildiği bildirilmektedir. Select USA çerçevesinde sektorel olarak ilk defa gerçekleşecek bu fuar için http://www.aeroinvestmentexpo.com/. Linki aracılığıyla kayıtların yapıldığı ve taslak programın indirilebileceği belirtilmektedir. 
Sözkonusu fuar hakkında daha fazla bilgi edinmek için Özge Ekşi (ozge.eksi@trade.gov adresinden ya da 0312-457 71 69 ) ile iletişime geçilebileceği hususunu bilgilerinize sunarız.
 
Saygılarımızla,
Ankara Sanayi Odası