Ukrayna’nın Türk Vatandaşlarına Sınırda Vize İta Etmesi Hk. - Ankara Sanayi Odası

Ukrayna’nın Türk Vatandaşlarına Sınırda Vize İta Etmesi Hk.

Tarihi : 27 .09.2011
İşareti :
7/5000– 2916 
Yanıt : sicil@aso.org.tr
 
Sayın Üyemiz, 
 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden alınan bir yazıda; Ukrayna’ya turizm amacıyla seyahatte bulunacak umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarımıza, 10 Eylül 2011 tarihi itibariyle, Kiev Borispil, Odesa ile Simferopol Havaalanları ve Odesa Limanı’nda 30 ABD Doları karşılığında 14 gün ikamet süreli tek girişli vizesinin ita edilmeye başlanacağı bildirilmektedir.
 
Söz konusu yazıda; vize uygulamasında ikamet süresinin 15 güne çıkarıldığı ifade edilmekte olup,  devamında belirtilen hususlar aşağıda verilmektedir.
 1. Ukrayna’ya 15 günü aşmamak kaydıyla turistik amaçlı seyahat etmek isteyen vatandaşlarımızın, sınır kapılarında görevli yetkililere turistik amaçlı seyahat ettiklerini belirterek, seyahat acentası “voucher”ı, otel rezervasyonu belgesi veya seyahatin turistik amaçlı olduğunu gösteren başka bir belge ile dönüş biletlerini ibraz etmeleri gerekmektedir.
 2. Ukrayna makamlarınca, akraba, tanıdık ve arkadaş ziyaretleri turistik seyahat kapsamında değil, özel amaçlı olarak değerlendirilmekte ve özel amaçla ya da Ukrayna’ya 15 günü aşacak süreler için seyahat etmek isteyen vatandaşlarımızın Ukrayna’nın ülkemizdeki temsilciliklerinden amacına uygun (transit, kısa süreli ikamet veya uzun süreli ikamet) vize almaları gerekmektedir.
 3. 1 Haziran 2011 tarihli Ukrayna Bakanlar Kurulu kararı uyarınca, aşağıda belirtilen durumlarda; Ukrayna makamları sınır kapılarında yabancı ülke vatandaşlarına vize itasından imtina etmektedir.
  • Milli güvenliği ya da kamu düzenini sağlamanın gerekli olduğu durumlarda,
  • Ukrayna vatandaşlarının ya da Ukrayna’da yaşayan diğer kişilerin sağlığını, haklarını ve yasal çıkarlarını tehdit edebilecek bir durumla karşılaşıldığında,
  • Söz konusu şahıs hakkında veritabanında Ukrayna’ya girmesine engel teşkil edecek bir kayda rastlanıldığında,
  • Sahte pasaportla giriş yapılmaya çalışıldığında,
  • Kasıtlı şekilde sahte belge ya da doğru olmayan bildirimde bulunulduğunda,
  • Ukrayna’yı daha önce ziyaret etmiş yabancı ülke vatandaşının Ukrayna’da önceki kalışı süresince bir suç işlediği tespit edildiğinde,
  • Yabancı ülke vatandaşı tarafından Ukrayna’yı ziyaret amacı Ukrayna makamlarına yanlış ifade edildiğinde,
  • Yabancı ülke vatandaşının, vize geçerlilik süresinin bitiş tarihinden önce Ukrayna’dan çıkacağını gösteren belgenin bulunmaması halinde .
  • Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Kiev Borispil Havaalanı Terminal B binasında pasaport kontrolünden önce “Consular Department/Visa” bölümünde vize verileceğini, vatandaşlarımızın vize başvurusu sırasında bir form dolduracağını, vize vermek üzere sadece bir Ukraynalı görevlinin bulunacağı ve bu nedenle belirli bir süre sırada bekleme zorunluluğunun doğabileceğini belirtilmektedir. 
    
Bilgilerinize sunarız.
 
Saygılarımızla,
Ankara Sanayi Odası