TÜRKİYE’NİN YENİ MESLEKİ EĞİTİM MODELİ: SİMEP

    20 Ağustos 2016

Okul Sanayi Eğitim Programı (OSEP) ile sanayinin ihtiyaç duyduğu nitelikli eleman ihtiyacını karşılamaya çalışan Ankara Sanayi Odası, Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte bu modeli geliştirerek endüstri meslek lisesi diploması veren bir program haline dönüştürdü. Yeni Programın adı ise SİMEP oldu.

Ankara Sanayi Odası, Milli Eğitim Bakanlığı ve 1. Organize Sanayi Bölgesi işbirliğiyle hayata geçirilen Sanayici İşbirliğinde Mesleki Eğitim Projesi (SİMEP) kapsamında 9. sınıfı tamamlayan öğrenciler programa kabul ediliyor. Beceri ve yeteneklerine göre projeye alınan öğrenciler, beceri, iş alışkanlığı ve iş disiplini kazanarak iş hayatına hazırlanıyor. Temel mesleki eğitim yanında akademik eğitim de alan öğrenciler, eğitimlerinin sonunda başarılı olmaları durumunda hem endüstri meslek lisesi diploması hem de eğitimleri sırasında da asgari ücretin 1/3 ü kadar maaş alıyorlar. Öğrencilere sosyal gelişimlerine yönelik sosyal etkinlikler düzenleniyor, kişisel gelişimlerine yönelik de seminerler veriliyor.

Ankara Sanayi Odası ve ASO 1.OSB Başkanı Nurettin ÖZDEBİR, SİMEP kapsamında eğitim alacak öğrencilerin eğitim göreceği Proje Okulu olan Erkunt Mesleki Eğitim Merkezinde incelemelerde bulundu. Özdebir, OSEP projesiyle çok önemli bir deneyim elde ettiklerini ve çok başarılı sonuçlar aldıklarını belirterek, “OSEP projesi lise diploması değil, ustalık belgesi veriyordu. Bu da projeye ilgiyi azaltıyordu. Projenin SİMEP’e dönüşmesiyle birlikte artık endüstri meslek lisesi diploması vereceğiz. Bu da projeye olan ilgiyi artıracak” dedi. SİMEP Projesi ile sanayinin ihtiyaçlarına cevap vermeyi hedeflediklerini de vurgulayan Özdebir, Ülkemizin uluslararası rekabet gücünü artırabilmenin en önemli yolunun tüm sektörlerde nitelikli insan gücü ihtiyacının karşılanmasından geçtiğini dile getirdi. Özdebir, ”Bu projenin getirdiği çıktılar, 2023’te dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmeyi hedefleyen ülkemiz için doğru bir mesleki eğitim modelinin yaygınlaştırılmasına ve geliştirilmesine çok önemli katkı sağlayacaktır. Okulumuza kayıt yaptırıp beceri sınavlarında başarı gösteren tüm öğrencilere yeni eğitim-öğretim yılında başarılar diliyorum” diye konuştu.

SİMEP kapsamında eğitim alacak öğrencilerin seçmeleri ASO 1.OSB’de bulunan Erkunt Mesleki Eğitim Merkezinde Eylül ayının ilk haftasına kadar devam edecek.

DSCN9093  DSCN9109  IMG_2583