TÜRKİYE ÜNİVERSİTELERİNDEN MEZUN YABANCILAR YILLAR SONRA ANKARA’DA İŞ DÜNYASI İLE BULUŞUYOR

    27 Şubat 2018

Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinin sağlıkla ilgili bölümlerinde okumuş ve şu anda ülkelerinde önemli görevlerde bulunan yabancı mezunlar, 01-03 Mart tarihinde Ankara İş Dünyası ile buluşuyor.

Ankara Sanayi Odası, Ankara Ticaret Odası ve Ankara Valiliği tarafından gerçekleştirilen ve Sağlık Bakanlığı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından desteklenen “Türkiye Mezunları Ankara İş Dünyası Buluşması” projesiyle eğitimini Türkiye’de tamamlayarak ülkesine dönmüş olan sağlık alanından mezun yabancı öğrenciler yıllar sonra yeniden Ankara’da buluşacak. 

Ankara Sheraton Otel’de düzenlenecek “Türkiye Mezunları Ankara İş Dünyası Buluşmaları Sağlık Sektörü Konferansı”na; 56 ülkeden 200’den fazla Türkiye Sağlık Mezunu katılacak. Konferansa ayrıca halen Ankara’da öğrenimlerini sürdüren yabancı öğrenciler ile Ankara sağlık iş dünyasından; sağlık hizmeti veren tesis temsilcileri, tıbbi cihaz, tıbbi malzeme ve ilaç üreticisi ve temsilcileri, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri katılacak. Konferansta; sağlık turizmi, tıbbi cihaz ve malzeme üretimi, ilaç ve eczacılık sanayi, sağlık yatırımları ve sağlık politikaları görüşülecek. Ayrıca sağlık reformları ve sağlık sektörü alanında dünyadaki gelişmeler ve işbirliği konuları ele alınacak.

Ekonomi Bakanlığı, Başbakanlık TİKA ve Ankara Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen konferansa, Türkiye Mezunu olan Kırgızistan Sağlık Bakanı ile Nijerya, Somali ve Zambiya Sağlık Bakanları heyetleri de katılacak.

Sağlık mezunları ve halen Ankara’da okuyan yabancı öğrenciler, programın ilk gününde (01 Mart 2018 Perşembe günü)  Ankara Sanayi Odası ve Ankara Ticaret Odası üyesi firmaların hastane ve üretim tesislerini ziyaret edecekler.

Programın ikinci günü (2 Mart 2018 Cuma) gerçekleştirilecek konferansın açılış konuşmalarını ise, Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan, Ankara Valisi Ercan Topaca, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir ve Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran yapacak.

Açılış konuşmalarından sonra Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. İhsan Şahin “Sağlık Sektöründe Ankara” konulu bir sunum yapacak.

Daha sonra Sağlık Bakanlığı yetkilileri ve Türkiye Mezunları tarafından “Sağlık Sektöründe İşbirliği Fırsatları” konusunda iki panel düzenlenecek.

Konferansın son günü (03 Mart 2018) taraflar arası yüz yüze görüşmeler, grup raporlarının sunumu, genel değerlendirme ve kapanış bölümü gerçekleştirilecek