TÜRKİYE-SUUDİ ARABİSTAN İŞ VE YATIRIM FORUMU - Ankara Sanayi Odası

TÜRKİYE-SUUDİ ARABİSTAN İŞ VE YATIRIM FORUMU

    21 Kasım 2017

İşareti : 05/5000-3115
İrtibat : dim@aso.org.tr
İlgili Kişi: Nilay Şahin (nilay.sahin@aso.org.tr)
Sayın Üyemiz,

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’ndan (DEİK) alınan bir yazıda, Suudi Arabistan Ticaret ve Yatırım Bakanı Sayın Majid Abdullah Alkasabi ile T.C. Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci’nin iştirakiyle DEİK/Türkiye – Suudi Arabistan İş Konseyi tarafından, 22 Kasım 2017 tarihinde, Ceylan Intercontinental Otel’te Suudi Arabistanlı işadamlarının katılımlarıyla “Türkiye – Suudi Arabistan İş ve Yatırım Forumu” düzenleneceği belirtilmektedir.

Dünyanın en önemli petrol ekonomisi olan ve bugün sahip olduğu rezervler ile 90 yıl süre ile petrol gelirlerini sürdüreceği tahmin edilen Suudi Arabistan, petrol fiyatlarının uluslararası piyasalarda gösterdiği iniş ve çıkışlardan doğrudan etkilenmektedir. 2016 yılında ortalama 44 ABD Doları seviyesinde seyreden petrol varil fiyatlarından olumsuz etkilenen Suudi Arabistan ekonomisi, 2017 yılı itibariyle ortalama varil başı 53 ABD Dolarına yükselen fiyatlar ile birlikte (Ekim 2017 itibariyle varil başı 57 ABD Doları) ekonomik durumunu toparlayarak borçlarını ödemeye ve yeni projeleri finanse etmeye başlamıştır.

Türkiye’nin 2016 yılında Suudi Arabistan’a ihracatı 3,2 milyar ABD Doları’nı geçmiş olup iki ülke arasındaki ticaret hacmi 5 milyar ABD Doları olarak gerçekleşmiştir. Türkiye’nin Suudi Arabistan’a ihracatında başta gelen kalemler; Halılar, makinalar ve mekanik cihazlar, mobilyalar, tekstil ve konfeksiyon ürünleri, inşaat malzemeleri, meyve, demir ve çelik ürünleri, plastik mamulleri şeklindedir.

Suudi Arabistan güncel heyet listesi ve detaylı taslak programı ekte sunulan toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/527/9732 adresinden katılım bedelini ödeyerek (katılım bedelleri katılım formunda belirtilmiştir) en geç 21 Kasım 2017, Salı gününe kadar kayıt gerçekleştirmeleri gerektiği hususunu bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,
Ankara Sanayi Odası

Ek :
1- Program-TR (1 sayfa)
2- Saudi-Business-Delegation-to-TURKEYas-20-11-2017-5d3 (8 sayfa)