Türk Yunan İş Forumu - Ankara Sanayi Odası

Türk Yunan İş Forumu

    28 Şubat 2013

Tarih: 28.02.2013
İşareti: 05/5000-666
 
Sayın Üyemiz,
 
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’ndan alınan bir yazıda, 4 Mart 2013 tarihinde, Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi Toplantısı vesilesiyle, Yunanistan Başbakanı Sayın Antonis Samaras, beraberinde 10 Bakan ve geniş katılımlı işadamı heyetiyle birlikte Türkiye’ye resmi bir ziyaret gerçekleştireceği bildirilmektedir. Bu kapsamda, söz konusu toplantı ile eşzamanlı olarak, T.C. Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda, DEİK ve TİM işbirliğinde, her iki ülke Başbakanlarının ve önde gelen Bakanların katılımlarıyla, 4 Mart 2013 tarihinde, 13:00-18:00 saatleri arasında Çırağan Otel İstanbul’da ‘’Türk-Yunan İş Forumu’’ düzenleneceği iletilmektedir.

Bahse konu yazıda, Yunan yatırımcıların, ülkemizde bankacılık, bilişim teknolojisi (IT), tarım uygulamaları, ambalaj, plastik, eczacılık, kozmetik, balıkçılık, turizm ve inşaat sektörlerinde işbirliği yapmak istediklerinin bilinmekte olduğu, Yunan şirketlerinin günümüze kadar Türkiye’deki toplam yatırımlarının tutarı 6 milyar ABD dolarını aştığı, ayrıca geçtiğimiz yıl, Yunanistan’ın kamu iktisadi teşebbüsleri ile ilgili yaklaşık 70 milyar dolarlık özelleştirme yapacağının Yunan hükümeti tarafından taahhüt edildiği vurgulanmaktadır. Bu özelleştirme projeleri kapsamında, başta telekomünikasyon, ulaşım altyapısı, turizm, internet altyapı hizmetleri, liman ve havaalanı işletmeciliği, tekstil, gıda, enerji sektörlerine ağırlık verileceği öngörülmektedir. Toplantıya katılacak olan Yunan firmalarının listesi ekte yer almaktadır. Listede yer alan Yunanlı firma sayısının, teyit alınmaya devam edilmesi nedeniyle artacağı tahmin edilmektedir. Forumun programı ve güncel firma listesi bilahare tarafınıza iletilecektir.
Bu çerçevede, ikili ilişkiler açısından önem taşıyan bu Foruma katılmak isteyen üyelerimizin ekte yer alan kayıt formu aracılığıyla en geç 2 Mart 2013 Cumartesi gününe kadar DEİK’e (Neslihan Kilit, e-mail: eu@deik.org.tr; Tel: 0212.3395017) iletmeleri gerekmektedir.
 
Bilgilerinize sunarız.     
 
Saygılarımızla
Ankara Sanayi Odası
 
2.Ekli dosya için tıklayınız