TÜRK-TÜRKMEN İŞ KONSEYİ TOPLANTISI ASO’DA GEÇEKLEŞTİRİLDİ - Ankara Sanayi Odası

TÜRK-TÜRKMEN İŞ KONSEYİ TOPLANTISI ASO’DA GEÇEKLEŞTİRİLDİ

    29 Temmuz 2010

 
TÜRK-TÜRKMEN İŞ KONSEYİ TOPLANTISI ASO’DA GEÇEKLEŞTİRİLDİ
 
Ankara Sanayi Odası ve DEİK işbirliği ile Türk-Türkmen İş Konseyi Toplantısı 27 Temmuz 2010 tarihinde ASO Toplantı Salonunda gerçekleştirildi. ASO Başkanı Nurettin Özdebir’in ev sahipliği yaptığı toplantıya Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Hocamuhammed Muhammedov, DEİK Türk-Türkmen İş Konseyi Başkanı Sefa Gömdeniz, Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Palvan Taganov ve Türkmen bakanlar katıldı.
 
Türk-Türkmen İş Konseyi Toplantısında konuşan ASO Başkanı Nurettin Özdebir Türkmenistan’da başta enerji olmak üzere pek çok alanda iş imkanları bulunduğunu söyledi. Türk bankalarının verdiği teminat mektupları konusunda yaşanan sıkıntılara da işaret eden Özdebir, Türk bankalarının sermaye yeterlik oranlarının yüzde 20’ler seviyesinde bulunduğunu ve Türk bankalarının dünyanın en sağlam bankaları arasında olduğunu kaydetti. Özdebir, ”Türk bankalarının verdiği teminat mektuplarının kabulünde bir sorun yaşanmaması gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu.
 
Özdebir, ASO olarak organize sanayi bölgeleri konusunda bilgi ve deneyimleri Türkmenistan ile paylaşmaya hazır olduklarını da sözlerine ekledi.
 
 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ise, Türkiye ve Türkmenistan’ın, aralarındaki coğrafi uzaklığın aksine tarihi ve kültürel olarak birbirine çok yakın, ayrıca ekonomik ve ticari ilişkilerini geliştirme potansiyeline sahip iki ülke olduğunu, ayrıca iki ülkenin bölgelerinin önemli istikrar unsuru durumunda bulunduklarını bildirerek Türkmenistan ile ticaretin geliştirilmesinin önemli olduğunu kaydetti.
 
 
Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Hocamuhammed Muhammedov da toplantıda yaptığı konuşmada, Türk şirketlerinin Türkmenistan’da birçok proje uyguladıklarını ve Türk sermayeli 579 şirketin tescil edildiğini söyledi.
 
Türkmenistan ekonomisinin çeşitlendirilmesi için birçok çalışma yapıldığını anlatan Muhammedeov, ülkesinin tekstil alanında büyük bir geleceğe sahip olduğunu, ayrıca turizmi geliştirmek için de çok sayıda proje olanağı bulunduğunu kaydetti. Türkiye ile Türkmenistan’ın inşaat alanındaki işbirliğinin hızla geliştiğini kaydeden Muhammedov, ”Biz Türkmenistan’da inşaat sektörünü geliştirmeye, üretim seviyesini yükseltmeye önem veriyoruz. Türk işadamlarıyla işbirliği yapmaktayız” dedi.
 
DEİK Türk-Türkmen İş Konseyi Başkanı Sefa Gömdeniz de, bugüne kadar Türk müteahhitlerinin Türkmenistan’da 20 milyar dolara yakın, 650’den fazla proje bitirdiğini söyledi. Gömdeniz, Türkmenistan’a Türk işadamlarının ciddi bir şekilde ilgi göstermelerini tavsiye etti.
 
 
Toplantıda, Türk işadamları söz konusu ülkede yaşadıkları sıkıntıları dile getirirken, Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Palvan Taganov da Türkmenistan ekonomisi konusunda bir sunum yaptı.