Türk-Tayvan İş Konseyi - Ankara Sanayi Odası

Türk-Tayvan İş Konseyi

Tarihi     : 15.04.2009
İşareti    : 5/5000 – 1575
Yanıt      : dim@aso.org.tr

Sayın Üyemiz;

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’ndan alınan bir yazıda, DEİK/ Türk- Tayvan İş Konseyi tarafından 5 Mayıs 2009 tarihinde TOBB Plaza’da Türk- Tayvan İş Konseyi 2. Ortak Toplantısı ve akabinde Tayvan firmaları ile elektronik, tekstil, yenilenebilir enerji, makina, lojistik ve LCD alanlarında İkili İş Görüşmelerinin gerçekleştirileceği belirtilmektedir.

Makina ve kimya sektörlerinde de çok büyük gelişme gösteren Tayvan’ın, özellikle yarı-iletkenler ve likit kristal görüntü (LCD) birimlerinin üretimlerinde dünyada çok üst sıralarda yer aldığı ifade edilmektedir. 2008 yılında Tayvan’dan 1,7 Milyar Dolarlık ithalat gerçekleştirilildiği, aynı yıl Tayvan’a gerçekleştirilen ihracatın 97 Milyon Dolar’da kaldığı bildirilmektedir. Ancak, Tayvan’a özellikle gıda ve inşaat malzemeleri sektörlerinde ihracat potansiyelinin bulunmadığı ifade edilmektedir.

Tayvan’ın Türkiye’deki yatırımlarının henüz istenen seviyede olmadığı, yakın dönemde özellikle güneş enerjisi, yüksek teknoloji ürünleri ve gıda sektörlerinde ülkemizde yeni yatırımlar gerçekleştirmelerinin planlandığı bildirilmektedir.

Ekte taslak programı ve Tayvan katılımcı listesi sunulan Türk- Tayvan İş Konseyi Ortak Toplantısı’na katılmak isteyen firma/ kurumların ilişikte yer alan formu doldurarak en geç 28 Nisan 2009 tarihine kadar teyit vermeleri ( Burcu Müderris, Tel: 0 212 339 50 36, Faks: 0 212 270 35 92, e-mail: bmuderris@deik.org.tr) gerekmektedir. Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,

Ankara Sanayi Odası