Türk-Tanzanya İş Konseyi Kurulmasına ilişkin Bilgi Formu hk. - Ankara Sanayi Odası

Türk-Tanzanya İş Konseyi Kurulmasına ilişkin Bilgi Formu hk.

Tarihi     : 28.04.2010
İşareti    : 03.1/5000-1396
 
Sayın Üyemiz, 
 
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’ndan alınan bir yazıda, Türkiye ile Tanzanya arasındaki ticaret ve yatırım potansiyelinin iki ülke arasında bir iş konseyi kurulması ile daha etkin bir şekilde kullanılabileceği düşünülmektedir. Bu doğrultuda sözkonusu İş Konseyine yeterli sayıda firmanın üye olup olmayacağını anlayabilmek için bir ön çalışma yürütüldüğü bildirilmektedir.
 
88.749 km² yüzölçümü ve 40 milyona ulaşan nüfusu ile Doğa Afrika’nın en büyük ülkesi olan Tanzanya’da turizm, tarım alanları ve madencilik öncelikli dış yatırım alanlarıdır. Güney Afrika ve Gana’dan sonra Afrika’nın en büyük üçüncü altın üreticisi olan ve altın, elmas, tanzanit, uranyum ve nikel başta olmak üzere önemli ve ticari olarak kullanılabilir maden yataklarına sahip ülkede yapılan araştırmalar neticesinde büyük miktarda doğal gaz rezervleri olduğu da ispatlanmıştır.
 
Son on yılda Sahra Altı Afrika’da ortalama %6,3 büyüme oranı ile en iyi ekonomik performansı sergileyen ve Kenya’dan sonra 66 milyon dolar ile en fazla ticaret hacmimiz olan ikinci Doğu Afrika Topluluğu ülkesi Tanzanya’ya başta bisküvi, bitkisel yağlar, makarna, maya, un, ambalaj malzemeleri, demir çelik ürünleri, elektrikli makine ve kablolar, gaz, sıvı ve elektrik sayaçları, kağıt ve karton ürünleri, gübre, otomotiv yan sanayi, petrol yağları, kauçuktan dış lastik, pamuklu mensucat ve temizlik maddeleri olmak üzere çeşitli alanlarda ihracat potansiyeli mevcuttur.
 
Bu çerçevede konuyla ilgilenen üyelerimizin, Türk-Tanzanya İş Konseyi kurulması konusunda hazırlanan bilgi formunu doldurulup 14 Mayıs 2010 mesai saati bitimine kadar DEİK’e (İlgili Kişi: Bahar Kavala, Tel:0212 339 50 32, Faks:0212 270 35 92; E-mail:bkavala@deik.org.tr) iletilmesi gerekmektedir.
 
Bilgilerinize sunarız.
 
Saygılarımızla,
Ankara Sanayi Odası