Türk-Portekiz İş Forumu - Ankara Sanayi Odası

Türk-Portekiz İş Forumu

    10 Aralık 2012

Tarihi  : 10.12.2012
İşareti : 05/5000-3739
İrtibat : dim@aso.org.tr 
 
Sayın Üyemiz,
 
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’ndan alınan bir yazıda, T.C. Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda TOBB -DEİK/Türk-Portekiz İş Konseyi tarafından, Portekiz Başbakanı Sayın Pedro Passos Coelho ve beraberinde Portekiz Ekonomi Bakanı ve işadamları heyetinin Türkiye ziyareti vesilesiyle, 18 Aralık 2012 tarihinde Sheraton Hotel Ankara’da, T.C. Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan’ın katılımlarıyla “Türk-Portekiz İş Forumu” düzenleneceği bildirilmektedir.
 
Türkiye ile Portekiz arasındaki ikili ticaret hacmi 2011 yılında 1 milyar 52 milyon dolar olarak gerçekleşmiş olup, 2012 yılı Ocak-Ekim döneminde 905 milyon dolara ulaştığı ifade edilmektedir. İki ülke ekonomileri büyüklükleri ve dış ticaret hacimleri göz önüne alındığında ikili ticaret hacmi potansiyelin çok altında kaldığı, Türkiye ve Portekiz arasında önde gelen işbirliği alanları inşaat-taahhüt, tekstil-konfeksiyon, gıda, makine- kalıp sanayi, kimya sanayi, optik aletler, turizm, finansal hizmetler ve gayrimenkul sektörleri olduğu belirtilmektedir.Yeni açıklanan Portekiz özelleştirme programı yabancı yatırımcılar açısından cazip fırsatlar sunmakta olup, Portekiz’de gaz-elektrik üretim ve dağıtımı şirketleri EDP ve REN; enerji-petrol-gaz şirketi GALP; Portekiz Havayolları TAP; havaalanları işletmesi ANA; Portekiz Posta İdaresi CCT; Portekiz Devleti Televizyon Kanalı RTP1; su dağıtım şirketi Aquas de Portugal; Viana de Castello Tersanesi ve Portekiz Devlet Bankası Caixa Despositos’un sigortacılık ve sağlık sektörlerindeki iştiraklerinin 2013 yılı özelleştirme takvimine alındığı belirtilmektedir. Portekiz, başta Latin Amerika olmak üzere üçüncü ülkelerdeki faaliyetlerin geliştirilmesi açısından da stratejik taşıdığı, Portekiz’de yatırım yapan, gayrimenkul satın alan veya yeni istihdam alanarı yaratan yatırımcılar için yeni uygulamaya konan ‘’Golden Residence Permit Programme” (Golden Oturma İzni Programı) ile ilgili detaylı bilgiye http://www.sef.pt/portal/V10/EN/aspx/apoiocliente/detalheApoio.aspx?fromIndex=0&id_Linha=6269 web-adresinden ulaşılabilmektedir.
 
Toplantıya katılacak Portekizli firmaların güncel listesi DEİK’in  http://www.deik.org.tr/D-30/Duyurular.html adresinde yer almaktadır.
 
Bu çerçevede, yatırım ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi, sanayi ve teknolojik işbirliği, AB programları kapsamında ortak proje çalışmaları ve üçüncü pazarlarda ortak girişimlerin desteklenmesi yönünde önem taşıyan bu foruma katılmak isteyen üyelerimizin ekte yer alan kayıt formu aracılığıyla en geç 14 Aralık 2012 mesai bitimine kadar DEİK’e (Ayşe Aygül, e-mail: abstaj@deik.org.tr; Tel: 0212.3395081) iletmeleri gerekmektedir.
 
Bilgilerinize sunarız.
 
Saygılarımızla
Ankara Sanayi Odası