Türk-Mısır İş Forumu - Ankara Sanayi Odası

Türk-Mısır İş Forumu

    27 Eylül 2012

Tarihi  : 26.09.2012
İşareti : 05/5000-3009
İrtibat : dim@aso.org.tr 
 
Sayın Üyemiz,
 
Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği’nden alınan bir yazıda, Başbakanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın resmi daveti üzerine ülkemizi ziyaret eden Mısır Cumhurbaşkanı Sayın Muhammed MURSİ’nin teşrifleriyle, 30 Eylül 2012 Pazar günü, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Merkez Binası’nda, Türk-Mısır İş Forumu düzenleneceği bildirilmektedir. 16.30-17.45 saatleri arasında gerçekleştirilecek “Kayıt ve Tanışma Resepsiyonunu takiben 17.45-19.45 saatleri arasında Türk-Mısır İş Forumu düzenlenecektir. İlk defa Türk özel sektörüne hitap edecek olan Mısır Cumhurbaşkanı Sayın Muhammed MURSİ’ye, Mısır Özel sektörünün üst düzey temsilcilerinden oluşacak bir heyet eşlik edecektir.
 
Türk ve Mısır iş çevrelerinin bir araya geleceği Tanışma Resepsiyonu’nun ardından, iki ülkedeki yatırım fırsatlarım tanıtan sunumların yapılacağı ve Mısır Cumhurbaşkanı Sayın Muhammed MURSİ’nin katılımcılara hitap edeceği Forum’a, Türkiye ve Mısır’dan üst düzey yetkililerin ve firmaların katılımları beklenmektedir.
 
Türkiye ile güçlü bir tarihi ve kültürel yakınlığı bulunan Mısır, yaklaşık 83 milyonluk nüfusu, 1 milyon km2’yi aşan yüz Ölçümü ve iki kıta arasında bulunan coğrafi konumu ile Orta Doğu ve Afrika’nın en büyük ekonomilerinden birisidir. Afrika pazarının da giriş kapısı durumundaki Mısır ile ticaret hacmimiz, özellikle 2005 yılında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması sonucunda, 2011 yılı sonu itibariyle 4 milyar dolar seviyesine ulaşırken, 2012 yılının ilk 7 ayı içinde 3 milyar dolara yaklaşmıştır. Türkiye’nin Mersin limanı ile Mısır’ın İskenderiye limanlan arasında yakın zamanda başlayan RO-RO deniz taşımacılığı projesi ile Türkiye – Körfez ve Afrika arasında karasal bir köprü olma potansiyeline sahip Mısır, Türk İhracatçılarına önemli fırsatlar sunmaktadır.
 
Söz konusu etkinliğe katılmak isteyenlerin, ekte yer alan formu, 28 Eylül 2012 Cuma günü saat 14.30’a kadar Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği’ne iletmeleri gerekmektedir.
 
 
 
Saygılarımızla,
Ankara Sanayi Odası