TÜRK İşadamlarına Çift Pasaport Verilmesi Uygulaması - Ankara Sanayi Odası

TÜRK İşadamlarına Çift Pasaport Verilmesi Uygulaması

Tarih: 26.06.2015
      İşareti: 05/5000-1511
 
 
Sayın Üyemiz,
 
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’ndan (DEİK) alınan bir yazıda, 9 Mart 2013 tarihinde dönemin Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ile gerçekleştirilen toplantıda Türk vatandaşlarına vize uygulayan ülkelere yönelik ziyaretlerde tek pasaport uygulamasının ikili ekonomik ilişkilerimizin artmasına engel teşkil ettiği tespit edilmiş ve bunun üzerine Türk işadamlarına çift pasaport verilmesinin önerildiği bildirilmiştir.
 
      Yazıda devamen, bu çerçevede Emniyet Genel Müdürlüğümüz’den aldığımız bilgiye istinaden Türk vatandaşlarının bir adet geçerli pasaport hamili olmaları genel teamül olmakla birlikte 22.04.2013 tarihli ve 41 nolu Genelge uyarınca iki adet geçerli pasaporta ihtiyaç duyan ve her ikisini de taşımak isteyen vatandaşların mazeretlerini yazılı olarak beyan etmeleri halinde her iki pasaportun da kendilerine verilebileceği belirtilmiştir.
 
Söz konusu uygulama umumi, hususi ve hizmet damgalı pasaportlar için geçerli olup kanuna açıkça aykırı olmayan herhangi bir gerekçe yeterlidir. Müracaat prosedürleri normal başvurular ile aynı olup Pasaport işlemleri hakkında detaylı bilgiye pasaport birimlerinden ulaşılabilmektedir.
Bilgilerinize sunarız.
 
 
 
Saygılarımızla,
Ankara Sanayi Odası