TÜRK – ARAP Ekonomi Forumu - Ankara Sanayi Odası

TÜRK – ARAP Ekonomi Forumu

Tarih: 09.03.2015
İşareti: 05/5000-622
İrtibat:dim@aso.org.tr
 
Sayın Üyemiz,
 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden alınan bir yazıda,  Türk- Arap Ekonomi Forumu’ndan alınan bir yazıya atfen; Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde dokuz zirveyi geride bırakan Türk- Arap Ekonomi Forumu (TAF)’nun dünyanın en hassas bölgesinde bir “istikrar” sembolü olarak, 10. Yıl buluşmasını gerçekleştireceği belirtilmektedir. Maliye Bakanı Sn. Mehmet Şimşek ve TOBB Başkanı Sn. M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun evsahipliğinde, Dışişleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Arap Ülkeleri Birliği (League of Arab States) ve TOBB resmi desteğiyle, Borsa İstanbul ve Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA) işbirliğiyle Al-Iktissad Wal-Aamal Group (AIWA) tarafından, 10. Türk Arap Ekonomi Forumu (TAF 2015) 1-2 Nisan 2015 tarihlerinde Four Seasons Bosphorus Otel, İstanbul’da düzenlenecektir.
 
Söz konusu Forum kapsamında ayrıca, TOBB evsahipliğinde, 1 Nisan 2015 tarihinde, Maliye Bakanı Sn. Mehmet Şimşek başta olmak üzere davetli tüm Türk ve Arap Bakanların da onurlandıracakları bir öğle yemeği düzenlenecektir. Son 10 yılda Türkiye’nin siyasi ve ekonomik kalkınmasına paralel olarak ilerlemesini sürdüren ve bölgesinde ekonomi dünyasının tüm kesimleri tarafından saygın bir “başarı modeli” olarak kabul edilen Türk-Arap Ekonomi Forumu (TAF)’nun, 2015 yılında da bölgemizin en güvenilir “iş, yatırım ve diplomasi” etkinliği sıfatı ile bölge ülkelerinin ekonomik yakınlaşmasına hizmet edeceği vurgulanmaktadır. Bu anlayışla düzenlenecek olan TAF 2015’in, Türkiye ve Arap ülkeleri arasında bankacılık ve fİnans dünyasının geleceğini değerlendirirken, gayrimenkul, müteahhitlik, enerji, gıda, tarım, turizm, sağlık, lojistik, üretim ve hizmet sektörlerinde de önemli işbirliği ve yatırım olanaklarını katılımcıları ile paylaşacağı ifade edilmektedir. İlk gününden bugüne, “Dünyada ve bölgesinde ekonomik olarak daha güçlü bir Türkiye” temel hedefiyle çalışmalarını sürdüren TAF’ın, Türkiye’nin demokrasi, istikrar ve refah sembolü olduğu Yeni Dünya ve Yeni Ortadoğu’da, Türkiye’nin ekonomik kalkınmasına mümkün mertebe katkıda bulunabilmek, Arap ülkeleri ile olan karşılıklı yatırım fırsatlarını en üst düzeye taşımak ve ortak mirasa sahip olduğumuz söz konusu ülkelerle kültürel paylaşımlarımızı güçlendirmek adına Türkiye’ye ve Türk firmalarına hizmet edeceği belirtilmektedir.
 
Türk-Arap ekonomik, diplomatik ve sosyal ilişkilerinin geliştirilmesini terainen, hükümet erkanının, Arap ülkeleri hükümet üyelerinin, uluslararası yatırım kuruluşlarından üst düzey yöneticilerin yanı sıra Türk ve Arap iş dünyasının önde gelen temsilcilerinin iştirak edeceği TAF 2015’e katılmak isteyenlerin http://www.turkisharabeconomicforum.com adresinde yer alan Kayıt Formunu doldurmaları gerekmektedir. Ayrıca katılım forumuna, TOBB web sayfası (www.tobb.org.tr) “Hizmetler” başlığı altındaki “Uluslararası İş imkanları/Yurtiçi Etkinlikler” bölümünden ulaşılabilmektedir.
 
Bilgilerinize sunarız
 
 
 
Saygılarımızla,
Ankara Sanayi Odası