TSK ve ASO İŞBİRLİĞİYLE DÜZENLENEN 2. TSK MALZEME SERGİSİ AÇILDI - Ankara Sanayi Odası

TSK ve ASO İŞBİRLİĞİYLE DÜZENLENEN 2. TSK MALZEME SERGİSİ AÇILDI

    30 Eylül 2010

TSK ve ASO İŞBİRLİĞİYLE DÜZENLENEN 2. TSK MALZEME SERGİSİ AÇILDI
 
 
Türk Silahlı Kuvvetleri ve Ankara Sanayi Odası  işbirliğiyle düzenlenen 2. TSK Malzeme Sergisi,30 Eylül 2010 tarihinde Sincan Organize Sanayi Bölgesindeki ASO Ticaret Merkezi’nde törenle açıldı. Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir’in ev sahipliğini yaptığı törene Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Irak Cumhuriyeti Savunma Bakanı Abdülkader Mohammad Jassim Al-Mafraji, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Erdal Ceylanoğlu, Savunma Sanayi Müsteşarı Murat Bayar, pek çok askeri yetkili ve bazı devletlerin askeri ataşeleri katıldı.
 
Açılış töreninde ASO Başkanı Nurettin Özdebir ilk serginin Deniz Kuvvetleri Tarafından OSTİM’de düzenlendiğini, bu serginin sonucunda binden fazla parçanın yerli üretiminin gerçekleştirileceğini söyledi.
 
TSK’nın ihtiyacı olan sanayi ürünlerinin yerli üretimle karşılanmasını sağlamanın ve dışa bağımlılığı azaltmanın tüm sanayicilerin öncelikli hedefi olması gerektiğini ifade eden Özdebir, ”Sergilenecek 7 binden fazla malzemenin toplam alım tutarı 1 milyar dolardır. Temennimiz bu potansiyelin tamamının Türk Sanayince karışlanmasıdır. Sanayimiz bunu yapacak güçtedir” dedi.
 
 
Daha sonra, Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı Plan Koordinasyon Daire Başkanı Albay Naci Yılmaz tarafından sergi hakkında bilgi sunuldu.
 
Yılmaz, sergide bu yıl TSK Sağlık Komutanlığının envanterinde bulunan malzemelerin de yer aldığını belirterek bu çerçevede önceki yıla göre sergideki malzeme sayısının yüzde 4 artışla 7 bin 345’e ulaştığını kaydetti.
 
Serginin duyurulması amacıyla Türkiye’nin her yerindeki yaklaşık 17 bin sanayici ve tüccara ulaşıldığına dikkat çeken Yılmaz, sanayicilerin yalnızca bu sergiyle sınırlı olmadan TSK’nın ihtiyaç duyduğu malzemelerle ilgili bilgileri internet ortamından da takip edebileceklerini söyledi.
 
Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ise, ”Savunma sanayimizin uluslararası alanda rekabet edecek düzeyde gelişmesini sağlayacak, özgün tasarım ürün ve hizmetlerin ihracatının 2010 itibarıyla 1 milyar dolara çıkarılması yönünde stratejileri geliştirmeye ve hayata geçirmeye yönelik tedbirler alınmaktadır” dedi.
 
Gönül, tüm kuvvet komutanlıklarının envanterinde bulunan savunma sanayi ekipman ve malzemelerinin yer aldığı bu sergi sayesinde TSK açısından önemli miktarda tasarruf sağlandığına işaret ederek, sergideki malzemelerin Türk sanayi tarafından üretilmesiyle de önemli bir döviz çıkışının önlendiğini, sanayi için iş potansiyeli oluşturulduğunu belirtti.
 
Etkinliğin, ASO önderliğinde düzenlenen ANSAF’10 (Ankara Sanayi Fuarı) ile eş zamanlı yapılmasının önemini vurgulayan Gönül, bu çerçevede serginin savunma sanayinde faaliyet gösteren yan sanayi firmalarının faaliyetleri için iş olanakları yaratma açısından da yararlı olacağını kaydetti.
 
 
Ankara’nın coğrafi konumu, sanayi kuruluşlarının yüksek üretim ve ihracat kapasitesi, Türk sanayinin sağladığı katma değer, istihdam ve üretim çeşitliliğiyle Türkiye’nin ikinci büyük sanayi kendi konumunda olduğuna işaret eden Gönül, başkentin savunma sanayinin merkezi konumunda olduğunun söylenebileceğini belirtti.
 
Gönül, müşterek malzeme sergisinin ve daha sonra özellikle Savunma Sanayi Müsteşarlığınca KOBi ve yan sanayine verilmekte olan destek ve yönlendirmelerin Ankara sanayinin ve savunma yan sanayinin gelişmesine ivme kazandıracağına güveninin tam olduğunu ifade ederek, Türkiye’de çeşitli alanlarda yürütülmekte olan kümelenme çalışmaları kapsamında Ankara OSTİM’de oluşturulmuş olan savunma ve havacılık kümelenme çalışmalarının da bakanlıkça desteklendiğini bildirdi. Bakan Gönül, şunları söyledi:
 
”Burada gerçekleştirilmiş olan kümelenmeyle Ankara’da savunma sanayi alanında faaliyet gösteren firmalar, yapıcı bir rekabet ve birbirini tamamlama anlayışı içinde katma değer yaratan çalışmalar gerçekleştirmekte ve birliklerinden güç kazanmaktadır. OSTİM kümelenmesinde elde edilen birikim ve tecrübenin paylaşımı ve Savunma Sanayi Müsteşarlığının da önderliğinde Türkiye’de diğer sanayi alanları ve coğrafi bölgelere örnek teşkil etmesi ve yan sanayinin daha da güçlü yapılanması amaçlanmaktadır.”
 
Konuşmaların ardından ASO Başkanı Özdebir, Bakan Gönül ve beraberindekiler serginin açılış kurdelesini keserek sergi alanını gezdiler.
 
Sergi, 10 Ekim 2010’a kadar açık kalacak.