TSK 2. MALZEME SERGİSİ VE ANKARA SANAYİ FUARI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI - Ankara Sanayi Odası

TSK 2. MALZEME SERGİSİ VE ANKARA SANAYİ FUARI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

 
TSK 2. MALZEME SERGİSİ VE ANKARA SANAYİ FUARI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
 
Ankara Sanayi Odası tarafından ekim ayında düzenlenecek olan Türk Silahlı Kuvvetleri 2. Malzeme Sergisi ve Ankara Sanayi Fuarı bilgilendirme toplantısı 10 Ağustos 2010 tarihinde Rixos Grand Ankara  Otel’de gerçekleştirildi.
 
ASO Başkanı Nurettin Özdebir’in ev sahibi olduğu toplantıya, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar, Ankara Milletvekilleri, İlçe belediye başkanları, Ankara’daki üniversitelerin rektörleri, Organize Sanayi Bölgeleri’nin başkanları, Ankara İş Dünyası Platformu üyeleri ile iş dünyasının önde gelen isimleri katıldı.
 
 
ASO Başkanı Nurettin Özdebir  serginin daha önce Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından çeşitli illerde düzenlendiğini, silahlı kuvvetlerin tüm ihtiyacının lojistik malzemelerini ihtiva eden serginin ise ilk olarak geçen yıl İzmir’de düzenlendiğini ancak bu serginin doğru adresinin Ankara olduğunu söyledi.
 
Ankara’nın savunma sanayinde Türkiye’nin ciddi bir odak noktası haline geldiğini, savunma sanayinde önemli firmaların Ankara’da bulunduğunu ifade eden Özdebir, bunların kendilerine bir yan sanayi oluşturduğunu, bu yan sanayinin bu teknolojileri takip ederek Ankara sanayisine ciddi katkı sağladıklarını kaydetti.
 
Özdebir, Sincan’da bulunan ASO 1. OSB’de yer alan iş merkezinde 6 bin metrekare alanda gerçekleştirilecek TSK 2. Malzeme Sergisi’nde, TSK’nın her yıl çeşitli miktarlarda alımını yaptığı, büyük bölümü yurt dışından sağlanan 10 bine yakın yedek parça ve malzemenin yerli üreticiye tanıtımının yapılacağını ifade etti.
Bu tür sergilere bu işi yapan insanların çekilmesi gerektiğini belirten Özdebir, fuara silahlı kuvvetlere, savunma sanayine hizmet edebilecek firmaları da çağıracaklarını söyledi.
 
 
Özdebir, yerli üreticiye bu sergi vasıtasıyla yaklaşık 1 milyar liralık yeni iş imkanının oluşturulmasının hedeflendiğini ifade etti. Özdebir, sergiyle paralel olarak da 1-5 Ekim tarihleri arasında aynı yerde bir Ankara Sanayi Fuarı gerçekleştireceklerini kaydetti. Bu fuara savunma sanayine yan sanayi olarak üretim yapan ve yapabilecek kabiliyetteki firmaların katılarak hem ana yüklenicilere, hem de yurtdışındaki üreticilere ve alıcılara imkan ve kabileyetlerini gösterme fırsatı bulacaklarını belirten Özdebir, sergi ve fuarın yaratacağı sinerjinin Ankara’ya çok şeyler katacağını söyledi.
 
Ankara’nın bir fuar alanına, kongre merkezine ihtiyacı olduğunu da hatırlatan Özdebir, bu konuda Ankara Milletvekillerinden destek beklediklerini sözlerine ekledi.
 
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, ekim ayında düzenlenecek II. Türk Silahlı Kuvvetleri Malzeme Sergisi ve Ankara Sanayi Fuarı bilgilendirme toplantısındaki konuşmasına, toplantıyı gerçekleştiren kuruluşlara ve bu alanda faaliyet gösteren sanayicilere teşekkür ederek başladı.
 
 
Ankara’nın imajının her geçen gün iyi yönde değiştiğini ifade eden Çiçek, ”Cumhuriyetimizin kuruluşunda, sivil, asker ve memur şehri olarak olan Ankara, daha sonra kurulan üniversitelerimizle üniversite şehri Ankara, Cumhuriyetin ilk yıllarında kurulan askeri fabrikalar, Ostim ve arka arkaya kurulan organize sanayi sitelerinin çabalarıyla ortaya koyduğu ürünlerle bir sanayi şehri Ankara, ama şimdi giderek de yüksek teknolojiyi konuşan bir Ankara, bir başkent görünümünde. Bu hepimiz için sevinilecek, gurur duyulacak bir husustur. Ankara bu yönden ciddi çaba gösteriyor, önemli mesafeleri almış olduğunu görüyoruz” dedi.
 
Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ise konuşmasında, şu andaki projeksiyonların önümüzdeki yıl savunma sanayi ihracatının rahat şekilde 1 milyar doları aşacağının net bir göstergesi olduğunu söyledi. Sektörün önü açık bir sektör olduğunu belirten Çağlayan, savunma sanayi ihtiyaçlarının yurt içinden karşılanma oranının yüzde 20’lerden yüzde 46’ya çıktığını da sözlerine ekledi.
 
Sektörün cirosunun 2,3 milyar dolara çıktığını, cironun kısa sürede, 2011’e kadar 3 milyar dolara yükselmesini umut ettiğini belirten Çağlayan, savunma sanayi ihracatının 2002’de 248 milyon dolarken 2009’da 832 milyon dolara çıktığını da kaydetti.
 
 
Savunma sanayi ihracatının çok önemli bir portföy altyapısına sahip olduğuna, savunma sanayinin yaptığı üretimin yüksek teknoloji ve yüksek katma değerli ürünlerden oluştuğuna işaret eden Çağlayan, Türk sanayisinde yapmak istedikleri yapısal değişimin özünün, ihracatın yüksek katma değerli ve yüksek teknoloji ürünlerden yapılması hedefinin net bir göstergesinin savunma sanayi üretimi ve ihracatı olduğunu anlattı.
 
Uluslararası fuarlara katılımcılara verilen desteğe değinen Çağlayan, DTM olarak yurt dışından getirilen alım heyetlerinin finansmanını yapmaya hazır olduklarını kaydetti.
 
Hayalinin Ankara’ya uluslararası bir fuar merkezi kazandırılması olduğunu anlatan Çağlayan, gelinen noktanın önemli olduğunu, bugün yaklaşık 1 milyon metrekarelik alana fuar merkezi yapımı konusunda ciddi mesafe kat edildiğini söyledi.
 
Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül de konuşmasında Türkiye’deki savunma sanayii alanında faaliyet gösteren firmalar hakkında bilgiler verdi.
 
Türk savunma sanayiinin son yıllarda büyük atılımlar gerçekleştirdiğini ifade eden Gönül, Aselsan gibi Türk savunma sanayi şirketlerinin dünyanın sayılı şirketleri arasında yer aldığını söyledi.
 
Gönül, bakanlık olarak savunma sanayii alanında faaliyet gösteren firmalara bazı avantajlar sağladıklarını, bu sayede Türk savunma sanayiinin son yıllarda atılımlar gerçekleştirdiğini anlattı.
 
Türk savunma sanayiinin cirosunun 2,3 milyar dolara ulaştığına dikkati çeken Gönül, bu rakamın daha da artmasının hedeflendiğini belirtti.
 
Gönül, ayrıca bakanlık olarak savunma alanındaki sanayi ürünlerinin tanıtımına katkıda bulunmaya gayret ettiklerini, bu alanda kendilerine resmi talep gelmesi halinde, bakanlıkta brifingler düzenlediklerini ifade etti.
 
Gönül, Ankara Sanayi Odası tarafından 1-5 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek Ankara Sanayi Fuarı’nın sektördeki arz ve talep makamlarını bir araya getireceğini, bu bakımdan faydalı olacağına inandığını kaydetti.
 
Savunma Sanayi Müsteşarı Bayar, konuşmasında, nihai teçhizatı yaparken içerisindeki kritik malzemelerin de Türkiye’de üretiminin büyük önem taşıdığını söyledi. Bayar, bunun kapalı bir sistem içinde yani ana yüklenicilerin bütün imalatı kendi içlerinde gerçekleştirdikleri bir sistem içinde değil, ülke sanayinin gücünden, yeteneklerinden faydalanan bir sistem içinde yapılması gerektiğini kaydetti.
 
Bayar, Aselsan, MKE gibi büyük imalatçıların artık bütün üretim kapasitesini kendi bünyelerinde oluşturmadığını, bu sanayiden faydalandıklarını o şirketlerin de kendi alanlarında uzmanlık geliştirdiğini vurguladı.
 
Bayar, ”Ostim’de Airbus’a, Boeing’e parça yapan şirketler var, o kalite standardına ulaşmış şirketler var. Bu bizim için çok önemli bir potansiyel. Böylelikle savunma sanayini kapalı sistem olmaktan çıkarıp ülke sanayi ile birlikte çalışan, şirketlerimizin yeteneklerinden faydalanan, onların da standartlarını yükselten bir yatırım olmasını hedefliyoruz” dedi.
 
Bayar, sergide TSK’nın ihtiyaç duyduğu, Türkiye’de üretilmeyen malzemelerin aynı yan sanayi tarafından üretilmesinin hedeflendiğini, bu alanda bir manada savunma sanayindeki derinliğin artırılmış olacağını ifade etti.