Tayvan İş Konseyi IV. Ortak Toplantısı - Ankara Sanayi Odası

Tayvan İş Konseyi IV. Ortak Toplantısı

Tarih: 16.04.2013 
İşareti:05/5000-1438
 
Sayın Üyemiz,
 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden alınan bir yazıda, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’ndan alınan bir yazıya atfen; DEİK / Türkiye – Tayvan İş Konseyi ve “Chinese International Economic Cooperation Association” (CIECA) işbirliğinde, 21 Mayıs 2013 tarihinde, İstanbul DEİK’te Türkiye – Tayvan İş Konseyi IV. Ortak Toplantısı ve akabinde ülkenin Eximbank yetkilileri ve Tayvan’ın önde gelen firmaları ile inşaat (yeşil bina teknolojileri) elektrikli araçlar, elektrik – elektronik, yazılım, bilişim, güneş enerjisi, gıda,(domates, zeytin, kiraz, zeytinyağı, baharatlar, meyve suları ve kuruyemiş ithalatı), gıda işleme, paketleme, makine, LCD alanlarında faaliyet gösteren firma temsilcileri ile ikili iş görüşmeleri gerçekleştirileceği ifade edilmektedir.
 
Yazıda devamla, Tayvan ekonomisinin, yüksek teknoloji endüstrileri ile günümüzde dünyanın önde gelen elektronik üreticilerinden biri haline geldiği, Tayvan’ın başlıca sanayi dallarının ise elektronik, bilgi ve iletişim teknolojileri, rafineri faaliyetleri, tekstil, demir ve çelik, makine, yenilebilir enerji, çimento ve gıda işlemesi olduğu belirtilmektedir. Ayrıca, makine ve kimya sektörlerinde çok büyük gelişme gösteren Tayvan’ın, özellikle yarı-iletkenler ve likit kristal görüntü birimlerinin üretimlerinde dünyada ikinci sırada yer aldığı ifade edilmektedir.
 
Bahse konu yazıda diğer taraftan, Tayvan’ın, üretim maliyetlerindeki artış nedeniyle, yurtdışı yatırımlarına yönelmiş olduğu ve bölgenin en önemli yatırımcılarından biri haline geldiği, yine Tayvan’m Türkiye’deki yatırımlarının henüz istenen seviyede olmamakla birlikte, yakın dönemde özellikle yenilenebilir enerji, yüksek teknoloji ürünleri ve gıda işleme sektörlerinde ülkemizde yeni yatırımlar gerçekleştirmelerinin planlandığı belirtilmektedir.
 
Bu kapsamda, söz konusu etkinliğe katılmak isteyenlerin en geç 18 Mayıs 2013 tarihine kadar DEİK’e bilgi vermeleri (Adem Kula, e-posta akula@deik.org.tr, Tel: 0212 339 50 83 Faks: 0212 270 37 84) gerekmektedir. Taslak Program, Tayvan Heyeti ve Katılım Formuna Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği web sitesi (www.tobb.org.tr) sağ panelinde “Hizmetler” başlığı altındaki “Uluslararası İş İmkanları/Yurt İçi Etkinlikler” bölümünden ulaşılabilmektedir.
 
Bilgilerinize sunarız.
 
Saygılarımızla,
Ankara Sanayi Odası