Tataristan Cumhurbaşkanı Minnihanov, Ankaralı sanayicileri Tataristan’a yatırım yapmaya

    1 Aralık 2014

Tataristan Cumhurbaşkanı  Minnihanov, Ankaralı sanayicileri Tataristan’a yatırım yapmaya  davet etti.
 
Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov, resmi bir ziyaret için geldiği Ankara’da  ASO 1. Organize Sanayi Bölgesini ziyaret etti, sanayicilerle yemek yedi.
 
Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir’in ev sahipliğinde gerçekleşen ziyarete Cumhurbaşkanı Minnihanov’un yanısıra Tataristan Cumhuriyeti Sanayi ve Ticaret Başkan Yardımcısı Ruslan Kabirov,   Tataristan Cumhuriyeti Yatırımlardan Sorumlu Bakanı Taliya Minnulina, Tataristan Cumhuriyeti Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şamil Ageev, Ak Parti İstanbul Milletvekili İsmail Safi ve Tataristan’la iş  yapan çok sayıda ASO üyesi sanayici katıldı.
Toplantıda sanayicilere hitap eden Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov, Türk ve Tatar halkları arasındaki köklü bağları daha da derinleştirmek için gayret göstereceğini vurguladı. Tataristan’daki Türk yatırımlarını takdirle karşıladıklarını belirten Minnihanov, ” Türk iş adamlarının Tataristan‘a ilgisi her geçen gün artıyor. Türk işadamlarının Tataristan’da ki yatırım hacmi 1 milyar doları aştı. Türk yatırımcılar neredeyse Tataristan ekonomisinin yüzde 25’ni oluşturuyor.’’ dedi.
 
Ankara’lı yatırımcıları Tataristan’a davet eden Minnihanov,  ‘‘Tataristan yatırım alanında cazip bir ülke. Tataristan Rusya ekonomisinde 5. sıraya yükseldi. Petrol rafineri, makine üretimi, traktör üretimi, yolcu gemisi üretimi, tekstil, medikal, eğitim, hizmet ve inşaat sektörlerinde işbirliğine açığız. İki ülke halkları arasındaki bu kardeşliği ticarete dönüştürelim’’ diye konuştu.
Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir ise Ankara’nın Türkiye’nin en önemli sanayi şehirlerinden biri haline geldiğini belirtti. Sanayide yaratılan katma değerin  yüzde 7,8’inin Ankara’da gerçekleştiğini söyleyen Özdebir, ‘‘Bu katkı ile Ankara, İstanbul’un ardından ikinci sırada yer almaktadır. Ankara sanayi altyapısı en iyi olan kentlerimizden biridir.’’ dedi.
 
Ankara’daki sanayi işletmelerinin üçte ikisinin organize sanayi bölgelerinde faaliyet gösterdiklerini dile getiren Özdebir, ‘‘Bu durum, sanayi işletmelerinin birlikte iş yapabilme olanaklarını artırmakta, sinerji yaratılmasını sağlamaktadır. Ankara Sanayi Odası’nın gerçekleştirdiği 1. ve 2. OSB’ler çevreye dost, arıtma sistemleriyle dünya çapında modern sanayi alanlarıdır. Türkiye’nin en modern organize sanayi bölgeleri Ankara’da yeralmaktadır.” diye konuştu.
 
Ankara’da faaliyet gösteren sanayi işletmelerinin yüzde 37’sinin ihracat yaptığını söyleyen Özdebir, ‘‘Ankara’nın ihracatı, bu yıl 8 milyar doları aştı. Ankara’nın bir kent olarak gücü, onun bilgi ve teknoloji üretme kapasitesinden kaynaklanmaktadır. Ankara’da faaliyet gösteren işletmeler ileri teknoloji alanlarında yoğunlaşma göstermektedir. Çalışan sayısı bakımından Ankara ileri teknoloji istihdamında açık ara liderliğini sürdürmektedir. Yatırımlar yönüyle bakıldığında Ankara, bölgesel sanayi içinde ileri ve orta-ileri teknoloji alanlarında yine en çok yatırım yapan bölge olarak karşımıza çıkmaktadır.
Bir araştırmaya göre Ankara, 100 puanla Türkiye’nin en rekabetçi şehri olmuştur. Ankara’yı rekabet endeksinde birinci yapan faktörler Ankara’nın yüksek yaratıcı sermaye, insani sermaye ve sosyal sermaye donanımıdır’’ diye konuştu.
 
İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALANDI
Konuşmaların ardından, Ankara Sanayi Odası ile Tataristan Cumhuriyeti Ticaret ve Sanayi odası arasında bir işbirliği anlaşması imzalandı. İki oda arasındaki işbirliği anlaşmasını Cumhurbaşkanı Minnihanovve İstanbul Milletvekili İsmail Safi’nin şahitliğinde ASO Başkanı Nurettin Özdebir ile Tataristan Cumhuriyeti Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şamil Ageev  imzaladı.