TANZANYA YATIRIMCI DAVETİ - Ankara Sanayi Odası

TANZANYA YATIRIMCI DAVETİ

İşareti : 05/5000-359
İrtibat : dim@aso.org.tr
Sayın Üyemiz,

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden (TOBB) gelen bir yazıda, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın bir yazısına atfen, Tanzanya’nın Malawi ile Zambiya sınırında yer alan Songwe Bölgesi Valisi Chiku Gallawa’nın Darüsselam Büyükelçiliğimizi ziyaret ederek, görev yürüttüğü bölgenin yeni kurulmakta olan ve kalkınmaya açık, topraklarının tarıma oldukça elverişli bir bölge olduğunu ifade ettiği belirtilmektedir. Yazıda devamla, Vali Gallawa’nın, bölgenin sebze ve meyve üretimi için uygun olduğunu ve halihazırda kahve üretildiğini ancak paketleme ve işleme konularında kapasitelerinin bulunmadığını, bu konuda ülkemizin tarım alanındaki bilgi ve birikiminden istifade etmek istediklerini dile getirdiği belirtilmektedir.

Yazıda ayrıca, bölgedeki havalimanını geliştirme çalışmalarının sürdüğü ve yakında kargo uçaklarının kullanıma uygun hale geleceği bilgisinin de Vali Gallawa tarafından ifade edildiği, ek olarak bölgede üretilecek tarım ürünlerinin uygun şartlarda depolanması, paketlenmesi ve ülke dışına ihracının sağlanabilmesi için yabancı yatırımcıları ülkelerine beklediklerinin de iletildiği aktarılmaktadır. İlaveten, Vali Gallawa’nın 18 Şubat 2017 tarihinde Tanzanya’da muhtemel yabancı yatırımcıların katılımıyla bir yuvarlak masa toplantısı düzenleyeceklerini, bilahare Temmuz 2017 tarihinde de daha geniş katılımlı bir forum düzenlemeyi öngördüklerini, Türk yatırımcılarını da öncelikle 18 Şubat 2017 tarihinde gerçekleşecek olan toplantıda görmek istediklerini, ilgi duyacak yatırımcılara arazi tahsis edebileceklerini, ayrıca bölgede yeraltı su kaynakları ile kömür ve mermer madenlerinin de bulunduğunu ifade ettiği belirtilmektedir.

İlgilenenlerin detaylı bilgi için T.C. Darüsselam Büyükelçiliğimiz ile iletişime geçmeleri (Tel: +255 688 40 16 16, E-posta: embassy.daressalaam@mfa.gov.tr) gerektiği hususunu bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,
Ankara Sanayi Odası