T.C. EKONOMİ BAKANI SAYIN NİHAT ZEYBEKCİ’NİN İRAN ZİYARETİ KAPSAMINDA “TÜRKİYE – İRAN İŞ FORUMU” - Ankara Sanayi Odası

T.C. EKONOMİ BAKANI SAYIN NİHAT ZEYBEKCİ’NİN İRAN ZİYARETİ KAPSAMINDA “TÜRKİYE – İRAN İŞ FORUMU”

İşareti : 05/5000-388
İrtibat : dim@aso.org.tr
Sayın Üyemiz,


Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından Odamıza iletilen yazıda, DEİK/Türkiye -İran İş Konseyi tarafından T.C. Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekci ve İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanı M. Rıza Nimetzade ile İran İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı ve KEK Eşbaşkanı Mahmut Vaizi’nin onurlandırmalarıyla, 25 Şubat 2017 tarihinde Tahran’da “Türkiye – İran İş Forumu” düzenleneceği bildirilmektedir.

Yazıda devamla, P5+1 ülkeleri ile İran arasında yapılan görüşmeler ve İran’a uygulanan yaptırımların kaldırılması ile birlikte İran’da başta enerji, petrokimya, madencilik, inşaat, perakende, lojistik ve turizm/otelcilik olmak üzere birçok sektörde doğan yeni işbirliği fırsatlarından bahsedilmektedir. Bu fırsatların değerlendirilmesi ve Türk firmalarının İran pazarında daha aktif yer alarak önümüzdeki iki yıl için belirlenmiş olan karşılıklı 30 milyar dolarlık ticaret hedefinin yakalanabilmesi adına söz konusu toplantının büyük önem arz ettiği vurgulanmakta ve yaptırımların kaldırılması ile birlikte GSYİH’nın 2016-2017 döneminde % 5 oranında büyümesinin beklendiği ifade edilmektedir. Bu bağlamda, İran’lı üst düzey işadamları ile ikili görüşmeler düzenlenecektir.

Bu çerçevede, söz konusu forumda, genel ticaret/yatırımlar ve bankacılık, tekstil, makina, otomotiv ve yan sanayii, enerji ve petrokimya, gıda, kozmetik, dayanıklı tüketim malları/beyaz eşya, müteahhitlik ve yapı malzemeleri, turizme yönelik hizmet sektörü/otel yatırımı/otel ekipmanları/ otel işletmesi sektörlerinde işbirliği fırsatlarını değerlendiren oturumlar yapılacaktır.

Anılan ziyarete, katılım için 20 Şubat 2017 Pazartesi günü mesai bitimine kadar http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/339/8199 bağlantısında yer alan başvuru formunun doldurularak ödeme dekontunun DEİK’e (bkarahan@deik.org.tr – 0212 339 5043) iletilmesi gerekmektedir. Ziyarete katılım koşulları ve detaylar başvuru formunda yer almakta olup, taslak program ekte bilgilerinize sunulmaktadır.


Saygılarımızla,
Ankara Sanayi Odası

Ek:Program