T.C EKONOMİ BAKANI SAYIN NİHAT ZEYBEKCİ’NIN CİBUTİ VE ETİYOPYA’YA Resmi Ziyaretleri Kapsam - Ankara Sanayi Odası

T.C EKONOMİ BAKANI SAYIN NİHAT ZEYBEKCİ’NIN CİBUTİ VE ETİYOPYA’YA Resmi Ziyaretleri Kapsam

    28 Kasım 2014

Tarih: 28.11.2014 
İşareti: 05/5000-3445
İrtibat:dim@aso.org.tr
 
Sayın Üyemiz,
 
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’ndan alınan bir yazıda, T.C. Ekonomi Bakanlığı’nın, Afrika pazarına yönelik ihracatımızın teşviki ve ihraç ürünlerimizin tanıtımı amaçlarıyla, Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda T.C. Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci Başkanlığında bir Ticaret ve Müteahhitlik heyetinin 10 Aralık 2014 günü Cibuti Cumhuriyeti’ne, 11 Aralık 2014 günü de Etiyopya’ya bir ziyaret gerçekleştireceği iletilmektedir. Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda DEİK- Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu organizasyonu ve Türkiye İhracatçılar Meclisi desteğiyle gerçekleşecek ziyaretlere iş adamları heyetinin eşlik etmesinin öngörüldüğü ifade edilmektedir.
 
10 Aralık 2014 tarihinde Cibuti’nın başkenti Cibuti’de, Cibuti Ticaret Odası işbirliğiyle “Türkiye – Cibuti İş Forumu”nun düzenlenecği ve Cibuti’de yatırım olanakları ve iş fırsatlarının ele alınacağı belirtilmektedir. İki ülke arasında işbirliğinde öne çıkan sektörler ulaştırma-lojistik, sanayi, inşaat malzemeleri, metal endüstrisi ve tarım-gıdadır. 11 Aralık 2014 tarihinde Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da, Etiyopya Ticaret Odası ve Sektörel Birlikleri işbirliğiyle “Türkiye – Etiyopya İş Forumu”nun düzenleneceği iletilmektedir. İki ülke arasında işbirliğinde öne çıkan sektörler müteahhitlik, tarım, hayvancılık, deri, sanayi, tekstil, hazır giyim, inşaat malzemeleri, metal endüstrisi ve kimyasal ürünlerdir.
 
Anılan ziyarete katılacak iş adamlarımızın geçerli vizelerinin geçerlilik süresi devam eden pasaportta olması önem arz etmektedir. İki ülke vizesi olmayan iş adamlarımız için Dışişleri Bakanlığımız ilgili ülke Büyükelçiliklerine nota ile bilgi vermektedir. Ayrıca Etiyopya için sarı humma aşısı zorunludur. Bu bilgiler ışığında, ikili ekonomik ilişkiler açısında önem taşıyan bu Forumlara katılmak isteyen üyelerimizin katılım teyitlerini ekte yer alan başvuru formu aracılığıyla en geç 8 Aralık 2014 Pazartesi günü mesai bitimine kadar (ön avans dekontu ile birlikte) DEİK’e (Sn. Sena Ağırgün; Tel. 0212 3395070 ; e-posta: sagirgun@deik.org.tr) iletilmeleri gerekmektedir.
 
Bilgilerinize sunarız.
 
 
Saygılarımızla,
Ankara Sanayi Odası