T.C. Cumhurbaşkanı Sn. Abdullah Gül’ün Kuveyt Ziyareti Vesilesiyle Düzenlenecek Olan Türk - Ankara Sanayi Odası

T.C. Cumhurbaşkanı Sn. Abdullah Gül’ün Kuveyt Ziyareti Vesilesiyle Düzenlenecek Olan Türk

Tarihi     : 18.11.2009
İşareti    : 5/5000 – 4002
Yanıt      : dim@aso.org.tr  
 
 
Sayın Üyemiz,  
 
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’ndan alınan bir yazıda, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün 21 – 23 Aralık 2009 tarihlerinde Kuveyt’e gerçekleştireceği ziyaret kapsamında DEİK/Türk – Kuveyt İş Konseyi ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği işbirliğinde  Türk – Kuveyt İş Forumunun düzenleneceği belirtilmektedir.
 
Türk iş dünyası temsilcileri ile Kuveyt işadamlarını bir araya getirerek işbirliği olanaklarının yerinde tespit edilmesini hedefleyen Türk – Kuveyt İş Forumu’nda Sayın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün katılımcılara hitap etmelerinin beklendiği ifade edilmektedir.
 
Kuveyt  ekonomisi diğer Körfez ülkeleri gibi temelde petrol üretimine dayalıdır. Petrol fiyat ve üretim artışının kamu ve özel tüketim harcamalarını desteklemesi öngörülmektedir. Yatırımların çoğunun yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştirilmesi planlanan Kuveyt’te, Hükümetin hedefi, limanların rolünü arttırarak, Kuveyt’i bölgenin ticaret ve finansman merkezi yapmaktır. Türkiye’nin 2008 yılında Kuveyt’e ihracatı, 492 milyon dolar seviyesinde seyretmiştir.  Kuveyt’ten ithalat ise 2008 yılında 2007 yılına oranla düşüş göstererek 80 milyon dolar olmuştur. 2008 yılında Kuveyt’e ihracatı gerçekleşen başlıca kalemler arasında demir ve çelik, metal eşya, canlı hayvanlar ve gıda maddeleri ile makinalar ve dokumacılık ürünleri yer alırken, Organik kimyasal ürünler, plastikler, diğer kimyasallar, makina ve ulaşım araçları başlıca ithalat kalemleri olmuştur. 2009 yılı ilk 9 aylık ihracatımız 144 milyon dolar, ihracatımız ise 150 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.
 
Kuveyt ile yeni işbirliği imkanlarına zemin hazırlayacak ve ilgili ülkenin önde gelen işadamları ile tanışma fırsatı sağlayacak söz konusu ziyarete katılacak üyelerimizin ekte yer alan katılım formunu en geç 07 Aralık 2009, Pazartesi günü mesai saati bitimine kadar DEİK’e (E-mail: adiblan@deik.org.tr) iletmeleri gerekmektedir.
 
Saygılarımızla,
 
Ankara Sanayi Odası  
 
İletişim bilgisi : Akın Dıblan, Tel: 0212.339 50 28, Faks:0212.270 35 92, e-mail:adiblan@deik.org.tr