T.C. BAŞBAKANI BİNALİ YILDIRIM’IN SİNGAPUR VE VİETNAM RESMİ ZİYARETLERİ KAPSAMINDA İŞ FORUMLARI - Ankara Sanayi Odası

T.C. BAŞBAKANI BİNALİ YILDIRIM’IN SİNGAPUR VE VİETNAM RESMİ ZİYARETLERİ KAPSAMINDA İŞ FORUMLARI

İşareti : 05/5000-2200
İrtibat : dim@aso.org.tr

Sayın Üyemiz,

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’ndan (DEİK) alınan bir yazıda T.C. Başbakanı Binali Yıldırım’ın, 21-24 Ağustos tarihleri arasında Singapur ve Vietnam’a resmi ziyaretleri kapsamında T.C. Ekonomi Bakanlığı koordinasyonu ve DEIK organizasyonu ile İş Forumları ve İkili İş Görüşmeleri düzenleneceği bilgisi verilmektedir.

Güneydoğu Asya bölgesinin finans ve ticaret merkezi olarak gösterilen Singapur’un, Asya-Pasifik bölgesinde kişi başına düşen ekonomik standartların en yüksek olduğu ülke konumunu sürdürdüğü ve Singapur Devleti’nin 2016 yılında 5.2 Milyar Singapur Doları bütçe fazlası vermiş olduğu ve GSYİH’nin %1.3’üne denk geldiği iletilmektedir. Ayrıca Singapur’un dışa açıklık açısından dünyadaki en liberal ülkeler arasında yer aldığı, yüksek gelir düzeyine sahip tüketicilerden oluşan dinamik iç pazarının yanı sıra, özellikle bölge ülkelerine ulaşabilmek açısından pek çok ülke tarafından bir merkez olarak kullanıldığı ve bu çerçevede bölgeye yönelik ihracatımızın geliştirilebilmesi için Singapur’un lojistik imkanları ile güçlü ekonomik ve ticari bağlarının ülkemiz açısından önemli bir fırsat oluşturduğu belirtilmektedir.

2016 yılında yüzde 6,0’lık bir büyüme sergilemiş olan Vietnam’ın ise 176,8 milyar doları ihracat, 174,2 milyar doları ise ithalat olmak üzere toplam 351 milyar dolarlık bir dış ticaret gerçekleştirdiği, ekonomik büyümesinde doğrudan yabancı yatırımın da önemli bir rol oynadığı ve son dönemlerde Vietnam’a giriş yapan yabancı sermaye miktarında artış olduğu ifade edilmekte ve Vietnam’ın özellikle altyapı, inşaat, turizm, ilaç ve gıda başta olmak üzere pek çok sektörde önemli fırsatlar sunduğu vurgulanmaktadır.

Bu bilgiler doğrultusunda bahse konu ziyarete katılmak isteyenüyelerimizin http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/442/9156 bağlantısında yer alan katılım formunu 14 Ağustos 2017, Pazartesi günü mesai bitimine kadar eksiksiz doldurarak, dekontu DEİK’e (Ecem Mirzaloğlu / Tülin Avcı, E-posta: asyapasifikbolgesi@deik.org.tr, Tel: 0212 339 5018) iletmeleri gerektiği hususunu bilgilerinize sunarız.


Saygılarımızla,
Ankara Sanayi Odası

Ek :
1- VN Visa Form (1 sayfa)
2- Taslak Program (2 sayfa)